Bőrünkhöz hasonlóan a hajunk is védő funkciót lát el: véd a környezeti ártalmakkal szemben. Fő alkotóelemei a keratin és a víz. A hajszál külső hámrétegét tetőcserép szerűen egymáshoz illeszkedő lemezek alkotják. Ha ezek a lemezek szabályosak, akkor a haj táplált, fényes és élettel teli. Amennyiben a lemezkék megsérülnek, akkor a haj fakóvá, töredezetté és nehezen kezelhetővé válik. A haj gyökérnél lévő faggyúmirigyek felelősek a fejbőr és a hajszálak megfelelő faggyútermeléséért. Az egészséges, dús hajkorona önbizalmat ad, így mindennapi megjelenésünk meghatározója. A hajhullás általában csupán egy tünet, ami a szervezetben lezajló különböző rendellenességekre hívhatja fel a figyelmet, ezért megállításához első lépésként az okokat kell kideríteni.

A hajhullás okai

A hajhullás bizonyos mennyiségig természetes. Napi 100-150 kihullott hajszálig nincs ok az aggodalomra!

A hajszálak növekedési fázisai:

NetBőrgyógyász.hu | A hajhullás okai és lehetséges kezelési módjai - A hajszálak növekedési fázisai

 

Normális körülmények között 100 szál hajból mintegy 85 van növekedési (anagén), míg 15 alvó fázisban (telogén) van. Kóros a hajhullás mértéke akkor, ha ezek az arányok megváltoznak, melynek okai a következők lehetnek:

  • Genetikai tényezők: Férfiak esetében a kopaszodás természetes jelenség.  Az életkor előrehaladtával együtt jár a hajritkulás, a homloknál, fejtetőn kezdődik, ez az ún. férfias típusú hajhullás.
  • Hormonális problémák: Ide sorolható például a terhesség, a pajzsmirigy működési zavarai, a policisztás ovárium szindróma, nők esetében a menopauza után lecsökkenő ösztrogéntermelés és egyéb endokrinológiai kórképek.
  • Hiánybetegségek: A nyomelemek hiánya, úgy mint a vas, cink, szelén vagy a B12 vitamin hiánya szerepet játszhatnak a hajhullásban. Amennyiben ilyen ok áll a háttérben, akkor a hiány pótlásával a hajhullás is megszűnik.
  • Nem megfelelő hajápolási szokások: A túl szorosra kötött lófarok a fejbőr adott részét jobban terheli, ami intenzív hajhulláshoz vezethet. Ezenkívül az UV sugárzás, a forró hajformázó eszközök használata és a hajfestés is nem várt hatásokat eredményezhet. 
    Egyéb betegségek, belső gyulladásos gócok: Egy gyulladt fog, mandulagyulladás, epehólyaggyulladás, vagy akár nőgyógyászati és urológiai gócok is okozhatnak hajhullást, ahogyan például a pajzsmirigybetegségek vagy egyéb endokrinológiai kórállapotok is.
  • Gyógyszermellékhatás: számos gyógyszer szedése járhat hajhullással, ezek közül legismertebb a kemoterápiás szerek ilyen irányú hatása.
  • Stressz: Fokozott pszichés megterhelés hatására megnövekszik a nyugalmi állapotban lévő hajgyökerek aránya, erős hajhullást eredményezve.
  • Káros szokások: Egyes vizsgálatok kimutatták, hogy a túlzott szénhidrátbevitel, az alkoholfogyasztás és a dohányzás összefüggésbe hozható a hajhullással. 

A hajhullás típusai

A hajvesztés sokáig észrevétlen maradhat, rendszerint már csak akkor tűnik fel, amikor a hajszálak egy jelentős része kihullott.

A hajvesztés lehet átmeneti vagy végleges: előbbi esetben az ok(ok) feltárásával és kezelésével visszafordítható a folyamat, utóbbi során azonban a hajhagymák végleg károsodnak és új hajszálak belőlük többé már nem képesek nőni.

A hajhullás lehet diffúz, amikor az egész hajas fejbőr érintett. Egyik típusa a telogen effluvium: ekkor a normál hajciklus folyamata felgyorsul és fokozódik a hajvesztés. Ilyet okozhatnak vitamin- és ásványianyag-hiányok, hormonális eltérések és változások, belső gyulladásos gócok, különféle gyógyszerek, vagy például a stressz. Szintén diffúz hajhullás az anagen effluvium, vagyis az azonnali hajvesztés – ciklustól függetlenül. Ennek leggyakoribb kiváltó okai a különféle kemoterápiás szerek és a röntgenbesugárzás.

A hajvesztés lehet körülírt: alopecia areata, amikor csak egy bizonyos területen hullik ki a haj. Ennek hátterében autoimmun mechanizmus áll, melyet kiválthat genetikai hajlam, endokrin eltérés, gyulladásos góc vagy akár pszichés megterhelés is.

A teljes hajzat elvesztése az alopecia totalis. Illetve az is előfordul, hogy nemcsak a haj, hanem testszerte minden egyéb szőrzet is kihullik, ez az alopecia universalis.

Az androgén alopecia az úgynevezett férfias típusú hajhullás, melynek hátterében a szőrtüszők férfi nemi hormonokkal szembeni fokozódó érzékenysége áll. Egyaránt érintheti a férfiakat és a nőket is. Férfiaknál a fejtető, a hajszél és a halántéktáj érintett, nőknél elsősorban a fejtető hajzatának jellegzetes ritkulása figyelhető meg.

Ezenkívül hajvesztést okozhat a hajszálak pszichés okból történő kitépkedése: ez a trichotillomania. Vannak, akik haj nélkül születnek: ezt congenitalis atrichia-nak hívják. Tractios alopecia az, amikor a túl szorosan összefogott hajviselet okoz körülírt kopaszságot.

Mindenki ismeri a csecsemők élettani hajhullását, vagyis amikor az életük első hónapjaiban születéskori hajukat elvesztik, illetve a tarkótájon kialakuló kopaszságot, az úgynevezett mechanikus alopeciát, mely a kidörzsölés eredménye és mindig spontán regenerálódik.

Valamint léteznek olyan, a hajas fejbőrt (is) érintő, legtöbbször krónikus lefolyású, gyulladásos bőrbetegségek, melyek sokszor végleges hajvesztéshez vezetnek.

 

Hajhullással küzd vagy egyéb bőrgyógyászati panasza van? Szakorvosunk 24 órán belül diagnózist és kezelési javaslatot ad – azonnal kiváltható eRecepttel.

 

A hajhullás megelőzése

  • Tudatos táplálkozás: A haj fő táplálói a vas, a cink és a B12-vitamin. Ezek természetes forrásokban is megtalálhatók, úgy mint a sovány húsokban, halakban, diófélékben, leveles zöldségekben, hüvelyesekben.
  • Stresszmentes, egészséges életmód
  • Rendszeres fejbőrmasszázzsal serkenthető a vérkeringés, ezzel elősegítve a hajnövekedést.
  • Vegyi anyag- és hőcsökkentés: A hajszárítás, a hajvasalás és a hajfestés roncsolja és ritkítja a hajat. Használjon jó minőségű készítményeket és állítsa a készülékek hőfokozatát alacsonyabbra.
  • Hajerősítő vitaminkészítmények: Elsősorban biotin és kollagén hatóanyagú készítményt válasszon.
  • Hajdiagnosztika során egy ún. trichogram segít feltérképezni a fejbőr és a hajszál aktuális állapotát, mely segítheti a célzott kezelést.

A hajhullás kezelése

Számtalan megoldás létezik a hajhullás kezelésére. A megfelelő, egyénre szabott terápia felállításáért mindig érdemes bőrgyógyász szakorvossal konzultálni.

  • A gyulladásos góc felkutatásával és kezelésével, illetve a hiányállapot megszüntetésével a hajhullás eredményesen megszüntethető.
  • Gyógyszeres kezelés minoxidil, finasterid, spironolacton, dithranol, diphencipron, kortikoszteroid típusú vagy egyéb hormonális hatóanyaggal történhet – a kóreredettől függően.
  • Kozmetikai kezelések esetén az aminexil hatóanyag bizonyítottan hatékony.
  • A különféle speciális összetételű samponok, hajszeszek és -tonikok is eredményesen serkentik a haj növekedését és regenerációját. Hatóanyagaik közül kiemelkedik a koffein.
  • A gyógynövények közül a csalán, a mezei zsurló és a rozmaring hajhullás elleni jótékony hatása jól ismert.
  • A kozmetológiai kezelések közül eredményesen bevethetők egyes fény- és lézerkezelések, mezoterápia, az úgynevezett drakula terápia, valamint  előrehaladottabb férfias típusú hajhullás esetén a hajbeültetés.

Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook