szőrtüszőgyulladás

A testünk minden egyes szőrszála saját szőrtüszőből nő. A folliculitis, vagyis a szőrtüszőgyulladás, a szőrtüsző bakteriális vagy gombás eredetű gyulladását jelenti. Ilyen esetekben a szőrtüszőknek megfelelően vörös, égő, viszkető duzzanatok jelentkeznek, közepükön fehéres-sárgás gennycsappal.

A tünetek túlnyomórészt kezelés nélkül, maguktól is elmúlnak az immunrendszernek köszönhetően, ám bizonyos esetekben érdemes beavatkozni. 

A kiváltó okok

A szőrtüszőgyulladás az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati gyulladásos kórkép, így élete során, legalább egyszer, mindenki találkozik ezekkel a kellemetlen tünetekkel. A nők és férfiak érintettsége azonos, a tünetek megjelenési helye azonban különböző. Míg kialakulásuk a nőknél inkább a lábszáron és az intim területen jellemző, addig a férfiaknál a szakáll tájéka érintett, de a test bármely területén előfordulhat.

Általában a Staphylococcus aureus baktérium okozza és leggyakrabban azoknál fordul elő, akik valamilyen fokozott kockázatú csoportba tartoznak.

A panasz nagyon gyakori az ülőmunkát végzők és a szűk nadrágokat, valamint nem megfelelően szellőző ruhadarabokat viselők körében, ezenkívül összefekvő, beizzadásra hajlamos bőrfelszíneken, úgy mint a hasi redők, a hónaljak, a mellek alatti és a farpofák közötti terület. További kockázati tényezőt jelent az atópiás ekcéma, a cukorbetegség, a legyengült immunrendszer, az alultápláltság, a faggyú-túltermelődéssel járó kórállapotok és a fokozott izzadás.

Szőrtüszőgyulladás gyakran jelentkezik a helytelen szőrtelenítési szokások és a fertőtlenítés hiánya miatt is. Borotválkozás esetében érdemes nagy hangsúlyt fektetni a bőr megfelelő előkészítésére, puhítására és síkosítására. Fontos, hogy a többször használatos borotvát mindig csak egyetlen családtag használja, a szőrtelenítés végeztével pedig az eszköz és az érintett terület fertőtlenítése egyaránt elengedhetetlen!

A diagnózis felállítását bízza szakorvosra

A szőrtüszőgyulladás tehát a szőrtüszőket érintő gennyes elváltozás, mely általában kezelés nélkül, magától is elmúlik. Létezik azonban fájdalmasabb változata is. A furunculus ugyancsak a szőrtüszőre lokalizálódik, de esetében a gyulladás a mélyebb szöveteket is érinti. A több egymás melletti furunculust nevezzük carbunculusnak. Ezek a fájdalmas, 3-5 cm átmérőjű gyulladt csomók leggyakrabban az arcon, a tarkó- és végbéltájékon alakulnak ki, gyakran láz kíséretében. A gyulladásos folyamat a bőr mélyére terjed, így a szőrtüsző elpusztul és a helyén maradandó heg alakul ki. 

Legtöbbször egy egyszerű orvosi vizsgálat is elegendő a diagnózis felállításához, míg súlyosabb esetekben a gyulladt területekről kenetet vesznek baktérium vizsgálat céljából. Ha a fertőzés gyakran ismétlődik, az orrból és a nemi területről is szükséges lehet mintát venni. Vérvizsgálatra ritkán van szükség. Fontos, hogy a furunculust semmiképp se nyomja ki magának, a carbunculusról nem is beszélve!

Ha segítségre van szüksége tünetei beazonosításához és kezeléséhez, keresse bizalommal bőrgyógyász szakorvosunkat és 24 órán belül választ kap!  

A megfelelő kezelés 

A folliculitis esetén általában nincs szükség kezelésre. A felületi fertőzéseket fertőtlenítő hatású mosakodó szerekkel, oldatokkal, krémekkel lehet kezelni, hatóanyagokat tekintve például 3-4 napig polihexanid, povidon-jód, oktenidin vagy klórhexidin eredményesen alkalmazható. Furunculus és carbunculus esetében akár műtéti beavatkozás is szükséges lehet. Ha a furunculus még nem érett, akkor a kezelése fertőtlenítéssel és antibakteriális hatású kenőccsel történik. A csomó felpuhítására célszerű párakötést alkalmazni: steril gézlapra tegyünk antiszeptikus kenőcsöt, fölé vizes vattát, arra pedig frissentartó fóliát, ezt ragasszuk a csomóra és egy-két vagy – ha a kötés jól tart – akár csak három naponta cseréljük.

A továbbfertőződés megállításának érdekében ülőfürdő helyett gyors zuhany javasolt, a közösségi strandok, uszodák látogatása, wellness használat pedig tilos!

Létezik hosszan tartó megoldás

A zavaró szőrszálak eltávolítása ma már nemcsak a nők privilégiuma, a férfiak mindennapi bőrápolásának szerves része is, eltüntetésére számos megoldás létezik. Mind közül a borotva, illetve a szőrtelenítő krém használata a leggyorsabb, emellett fájdalommentes és kedvező árú, azonban csak rövidtávú megoldást kínál. A gyanta és az epilátor már hosszabb ideig tartó simaságot biztosít, azonban használatuk rendkívül fájdalmas lehet. Alkalmazásuk után a bőrpír megjelenésén túl számolni kell szőrbenövéssel és gyakran szőrtüszőgyulladással is. A modern szőrtelenítő eljárások közé sorolható a villanófényes IPL technológia és a diódalézer. A lézerrel károsított szőrtüszőkből nem nő többé sötét, erős szőr, csupán pihék jelenhetnek meg. A eredmény mindenképpen hosszútávú, de sosem végleges, a kezelési folyamat kíméletes és gyulladáscsökkentő hatása révén a folliculitis kialakulását is megakadályozza. 

A felsoroltak alapján a szőrtelenítés módjáról mindenki döntsön legjobb belátása szerint, a bőr megfelelő előkészítése és utókezelése viszont mindig legyen alapos és gondos!

Bármelyik technikáról legyen szó, a folyamat előtt javasolt a bőr megfelelő síkosítása és puhítása, utolsó lépésként pedig a bőr és a használt eszköz alapos fertőtlenítése. Két szőrtelenítés között használjon bőrtípusának megfelelő hidratáló készítményt!

Ahogy a fentiekből is látható, a szőrtüszőgyulladás könnyen kezelhető kórkép, azonban bagatellizálni vagy elhanyagolni nem szabad, mert helyén akár súlyosabb kórképek is kialakulhatnak, mint például az ótvar, vagy akár az orbánc! 

 


 


Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook