A szemölcs vírusfertőzés okozta kinövés a bőrön, legtöbbjükért a human papilloma vírus (HPV) a felelős. Megjelenésük kisgyermekkorban különösen gyakori, de bármilyen életkorban, bármely testtájon előfordulhatnak, főként a talpon, a kézháton, az ujjakon, ritkábban az arcon, a térdeken, a köröm alatti területen. Általában fájdalommentesek és jóindulatúak, ám a nemiszervek környékén kialakuló szemölcsök kifejezetten veszélyesek is lehetnek.

Így nyár környékén különösen aktuális a téma, hiszen a strandok, az uszodák, az edzőtermek, a közös zuhanyzók látogatása és a családon belüli közös törölköző-, illetve papucs-használat melegágyai lehetnek a fertőzés terjedésének. Ezen kívül magas kockázati tényezőt jelentenek a bőrsérülések, a fokozott izzadás, a legyengült immunrendszer, a keringési zavar, az allergiára való hajlam, a dohányzás és a stressz.

A szemölcs általában jól elkülönülő, körülírt bőrelváltozás, de ha rejtettebb helyen jelenik meg, akár észrevétlen is maradhat. Legtöbbször teljesen fájdalommentes, egyik-másik esetleg viszket, némely fajtája pedig igen kellemetlen lehet. Előfordul, hogy csoportosan jelentkeznek, de inkább különállóak. Olykor maguktól is gyógyulnak, bár jellemzően inkább hosszas kezelést igényelnek és gyakran kiújulnak. És olyan szemölcsök is vannak, melyek valójában nem azok, csak a köznyelv hívja őket így.

A szemölcsök tehát megjelenésüket és tüneteiket tekintve nagyon sokfélék lehetnek, beazonosításukat és kezelésüket is célszerű bőrgyógyász szakorvosra bízni. Például fordulhat hozzánk is, a netborgyogyasz.hu-hoz és 24 órán belül segítséget kap.

Az alábbiakban tekintsük át, melyek a leggyakoribbak!

Közönséges szemölcs (Verruca vulgaris)

A közönséges szemölcs a vírusos szemölcsök leggyakoribb formája, amely a test bármely pontján felbukkanhat, de jellemzően a kézen, az ujjakon, a körmök közelében és a lábon található. Méretét tekintve tűhegynyitől borsószem nagyságúig bármekkora lehet. Kezdetben bőrszínű, sima felületű, növekedésével sárgás árnyalatúvá és repedezetté válik. Fájdalommentes, legtöbbször viszketést sem okoz.

Lógó szemölcs (verruca filiformis)

A lógó szemölcs hosszúkás bőrkinövés. Leginkább idősebb korban alakul ki, főként az arcon, a szemhéj, az ajkak, és az orr környékén, vagy a nyakon. Gyakran viszket, mosakodás, törölközés, borotválkozás közben is könnyen megsérülhet, ezért célszerű eltávolítani.

Futó szemölcs

A futószemölcs bőrszínű, a bőrből csak kissé vagy egyáltalán nem kiemelkedő elváltozás. Minden korosztály érintett a kialakulásában és a testen jellemzően bárhol feltűnhet (arc, nyak, térd, csukló). Gyorsan terjed a bőrfelszín más területeire is, általában csoportosan fordul elő, akár 20-100 db is megjelenhet egyidejűleg.

Talpi szemölcs (Verruca plantaris)

A közönséges szemölcsökkel szemben a talpi szemölcsök nem kiemelkedőek, hanem a rájuk helyeződő testsúly miatt befelé nyomódnak. Meglehetősen fájdalmasak, felszínükön az állandó nyomás hatására kialakuló apró, sötét pöttyök, bevérzések láthatóak. A talpi szemölcs elkülönítése a tyúkszemtől nem könnyű. 

Ha kétségei adódtak a pontos diagnózisról, kattintson a  jobb felső sarokban lévő “Vizsgálatot kérek” gombra, segítünk!

A tyúkszemről bővebben ebben a bejegyzésben írtunk: Bőrkeményedés és tyúkszem

 

Uszodaszemölcs (Molluscum contagiosum)

Az uszodaszemölcsök megjelenését a molluscum contagiosum vírus váltja ki. Általában csoportosan jelennek meg, a felnőtteknél főként a nemi szervi régiót érinti, gyermekeknél inkább a hónaljon, az arcon, a hasi illetve a háti területeken jelentkezik. Vizes, páradús környezetben, pl. uszodában, szaunában nagyon gyorsan terjed. Előfordul, hogy hosszú idő után kezelés nélkül is eltűnik, azonban mivel rendkívül fertőző, érdemes eltávolítani. 

Nemi szemölcs (Condyloma)

A nemi szemölcsök legtöbbször rizsszem méretű kinövések, amelyek gyors növekedést mutatnak. Megjelenésüket a HPV vírusok okozzák, elsősorban szexuális úton terjednek és rendkívül veszélyesek. A betegség kezelés nélkül nem gyógyul meg, ezért a partnerrel együtt haladéktalanul szakorvosi segítséget kell kérni. A HPV elleni védőoltás Magyarországon is elérhető!

Öregségi szemölcs (Seborrhoeás verruca vagy keratosis)

Nem valódi szemölcsök, nem fertőznek, kialakulásuk oka ismeretlen. Főként idősebb korban jelennek meg az arcon, a mellkason, a háton, a kézfejeken, a karok és lábak elülső részén. Ártalmatlanok, csupán esztétikai problémát jelentenek, azonban színük és megjelenésük miatt könnyen összetéveszthetők a melanomával. A két lehetőség elkülönítéséhez feltétlenül kérje bőrgyógyász szakorvos segítségét!

Fibróma

A fibrómák szintén nem valódi szemölcsök, apró, kocsányos, bőrszínű kinövések, amelyek genetikus eredetűek. Ártalmatlanok, nem fertőzőek, azonban kozmetikai szempontból zavaróak lehetnek. A nyaki területen a nyaklánc vagy sál viselése, a hajlatokban a dörzsölődés, a ruházat felsértheti őket, ezért eltávolításuk indokolt.

A szemölcs kialakulásának megelőzése és kezelése

A fentiekből jól látszik, hogy a valódi szemölcsöket vírusok okozzák, amelyeket nehéz biztonsággal elkerülni, de bizonyos esetekben a szervezetünk egy maga is képes felvenni a fertőzéssel a küzdelmet. Ehhez azonban ellenálló immunrendszer szükséges!

Érdemes C- és D-vitaminban, probiotikumokban, valamint rostokban gazdag zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztani és megfelelő szelén, valamint cink pótlással serkenteni az immunrendszer működését.   

A nedves, páradús környezet megfelelő táptalaj a szemölcsök kialakulásához, így törölközéskor gondosan ügyeljen arra, hogy a hajlatok is szárazak legyenek. Szintén a nedvesség minimalizálása érdekében viseljen jól szellőző cipőt és pamutzoknit. 

Sportoláskor, fürdőzéskor ügyeljen rá, hogy mindig a saját papucsát, törölközőjét használja. Otthonában is fokozottan figyeljen a higiéniára, a rendszeres, általános felülettisztítás mellett gyakran fertőtlenítse a gyermek játékokat, a kapcsolókat, a kilincseket, a távirányítót, a mobiltelefonokat, a körömvágó ollót és gyakran váltogassa a kéztörlőket. 

Mindig az adott szemölcs típusától függ a kezelés módja. Ezek közé tartozik a folyékony nitrogénnel történő fagyasztás, a szalicilsavas kezelés, a lézerterápia, az elektromos árammal való égetés, a sebészi kimetszés, az eltávolítás éles szélű kanál használatával, valamint szemölcsirtó szerek helyi alkalmazása. 

A népi gyógyászat szerint kiválóan alkalmas a kisebb szemölcsök eltávolítására a vérehulló fecskefű tejnedve és a belőle készült ecsetelő, amelyet naponta 2-3 alkalommal célszerű használni, különös tekintettel az ép bőrfelület megóvására, mert a növényi nedv irritációt okozhat.

A megfelelő kezelési mód kiválasztása csakis pontos diagnózisra épülhet, ezért javasolt minél előbb bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni.

Fontos tudni, hogy a szemölcsöket okozó HPV vírusok egyes törzsei ellen létezik védőoltás, ezzel kapcsolatban keresse fel háziorvosát! 

 


 


Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook