A miliaria, vagyis a melegkiütés, a verejtékmirigyek magas hőmérséklet hatására bekövetkező elzáródása gyulladással vagy anélkül. Megjelenése felnőtt korban is előfordul, azonban elsősorban a csecsemőket, kisgyermekeket érinti, hiszen az ő hőszabályozásuk még kevésbé fejlett.

 

A melegkiütés tünetei

Leggyakrabban hólyagok formájában jelentkeznek a tünetek, melyekben tiszta vagy tejszerű folyadék található, emellé viszkető, égő érzés társulhat. Ritkább esetben gyulladt csomók is kialakulnak. Az apró hólyagok csoportokban jelentkeznek, leggyakrabban a háton, a mellkason, a vállakon, és a hajlatokban, vagyis jellemzően az összefekvő bőrfelületeken. Csecsemők esetében a tünetek gyakoriak ezenkívül a pelenkával fedett területen is, a lágyékhajlatokban és a farpofák között, illetve nagyon jellegzetes náluk a nyak és tarkótáj érintettsége a redőződés miatt. A tünetek könnyen összetéveszthetők más típusú bőrproblémákkal, akár allergiával vagy kicsiknél pelenkadermatitis-szel. Mivel leggyakrabban nyáron jelentkezik a melegkiütés is, épp, mint a napallergia, ezért a két kórkép keverése a legjellemzőbb. A napallergiával ellentétben azonban a melegkiütések nem az UV-sugárzás hatására, a napfénynek kitett testrészeken, hanem épp ellenkezőleg a ruhával fedett vagy összefekvő bőrterületeken alakulnak ki a magas hőmérsékletnek köszönhetően. És míg a napallergia valóban csak nyáron fordul elő, addig a melegkiütés például túlöltöztetés esetén télen is nagyon gyakori. Általánosságban elmondható, hogy ha nincs semmilyen egyéb tünet, tehát jókedvű a baba, nem gyenge, nem lázas, akkor nagy valószínűséggel melegkiütés áll a pöttyök hátterében.

Ha nem biztos a dolgában, bízza a tünetek azonosítását bőrgyógyász szakorvosra. Az oldalunkon 24 órán belül választ kap kérdéseire.

Amennyiben a baba nyűgös, levert, esetleg láza van, haladéktalanul keresse fel a gyermekorvost!

 

A melegkiütés típusai

A 3 leggyakoribb típus: a miliaria crystallina, a miliaria rubra és a miliaria profunda.

A miliaria crystallina, vagyis kristályos miliaria spontán alakul ki túlhevülés hatására. Tünetei a víztiszta folyadékkal telt, szubjektív panaszt nem okozó, nem viszkető, gyulladással nem járó, gombostűfejnyi méretű hólyagok, melyek többnyire csoportokban, nagyobb bőrfelületet elfoglalva jelennek meg – általában a mellkason, a törzsön, a háton és a hónaljakban. Normál esetben a rendkívül vékony hólyagfedelek hamar lesodródnak és a tünetek néhány óra alatt megszűnnek.

Ezzel szemben a miliaria rubra, másnéven sudamina, vagy vörös miliaria gyulladással is együtt járó kórkép. Jellemzően szűk, nem szellőző ruhák viselése miatt alakulnak ki, illetve nagyon gyakori több napi trópusi klímán való tartózkodást követően. A verejtékmirigyek ebben az esetben eltömődnek és a kialakuló gyulladás a bőr mélyebb rétegeit is érinti. A mirigy által termelt verejték nem tud kilépni a testfelszínre, ehelyett a bőrfelszín alatt terjed tovább. Az eltömődés vagy közvetlenül okoz gyulladást, vagy a verejtékmirigy kivezető csövét a fokozott nyomás szétszakítja, és végül ez vezet gyulladás kialakulásához. Ha nagyobb testfelületet érint, a hőkimerülés vagy a hőguta kockázata is megnőhet, hiszen az eltömődés miatt akadályozottá válik a verejtékezés, így a szervezet nem képes megfelelően lehűteni magát.

A miliaria profunda főként a trópusokon jellemző. Mélyebb gyulladással és csomós tünetekkel jár.

 

A tünetek kezelése

A forró hónapokban és a kora őszi indián nyár idején egyaránt figyelni kell a megelőzésre! Érdemes szellős, bő ruhadarabokra cserélni a zárt, szűk fazonokat, különösen igaz ez a kisgyermekek öltözékére. Csecsemők esetében a déli órákban akár a pelenkát is el lehet hagyni! Az autósülésben és babakocsiban nagyon fontos a szellőzést elősegítő, izzadásgátló betét használata. Napközben egy langyos fürdő is különösen kellemes és hasznos lehet. Délelőtt 11 és délután 3 óra között nem ajánlott a napon tartózkodni, ehelyett vonuljon inkább árnyékba vagy maradjon a hűs szobában – főként gyermekekkel!

A már kialakult miliariát típusától függően többféleképpen lehet kezelni. A kristályos miliaria magától elmúlik, kezelést nem igényel. Ez igaz lehet az enyhe miliaria rubrára is, kiterjedtebb tünetek esetén azonban szárító és hűsítő hatású hintőpor, ecsetelő vagy rázókeverék használható. A felülfertőződés megakadályozása érdekében olykor antimikrobás készítmények alkalmazása is szükséges lehet.

 



Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook