Bőrünk a legnagyobb szervünk, mely megvéd minket a külső környezeti ártalmaktól, megőrzi a testünk hőmérsékletét, termeli a nélkülözhetetlen D-vitamint és segít kontaktust teremteni szeretteinkkel. Bőrünk típusáért genetikai adottságaink a felelősek, így azon változtatni nem lehet. Az évek múlásával a bőrkép azonban sokat változik, állapotát számos tényező befolyásolhatja, úgy mint a stressz, az életvitel, az étkezési szokások, a hormonális változások, a különféle betegségek vagy akár az évszakok váltakozása. A kezdetben normál bőr a pubertás kor hormonális változásai hatására kombinálttá vagy zsíros típusúvá válhat, az érett bőr pedig gyakran száraz és vízhiányos. Fontos, hogy ismerjük bőrünk típusát és észrevegyük változásait, hogy mindig azt az ápolást adhassuk neki, amire éppen szüksége van.

Így állapíthatja meg bőrtípusát

A tudatos bőrápolás alappillére, hogy ismerje a saját bőrét és felismerje annak szükségleteit! Íme egy otthoni praktika ennek megismerésére:

  1. Ébredés után mossa le arcát tiszta vízzel vagy egy gyengéd lemosóval és óvatosan törölje szárazra egy puha törölközővel!
  2. Ezt követően semmilyen ápoló készítményt ne használjon, csak várjon türelemmel. 
  3. Egy kis idő elteltével nézze meg a változásokat és jegyezze fel, mit tapasztal!

Ha a fenti teszt után a bőr selymes tapintású, nem húzódik, nem fénylik, akkor normál bőrtípusról beszélünk. Száraz bőr esetében ápolás nélkül a bőr feszül és húzódik, míg a zsíros bőrre a csillogás, kellemetlen zsíros, olajos érzet jellemző. A kombinált bőr általában a T-vonalban, tehát a homlok, az orr és az áll vonalán zsíros, míg az arc más területein normál vagy száraz.

Az egészséges bőrnek tehát négy típusát különböztetjük meg: normál, száraz, zsíros és kombinált bőr

A következőkben a különböző típusokról és azok megfelelő ápolásáról olvashat részletesen!

A normál bőr jellemzői és ápolása

A normál bőr pattanásoktól mentes, finom pórusú, faggyútermelése optimális. Tapintása lágy és selymes, a bőrszín üde, ragyogó. Ez a legritkább és egyben a legszerencsésebb  bőrtípus. Ápolását tekintve a cél ennek az ideális állapotnak a hosszútávú fenntartása, ami testmozgással, rostban és vitaminokban gazdag, zsírszegény étkezéssel, stresszmentes életmóddal és minőségi alvással elérhető. Hidratálni feltétlenül szükséges, télen akár zsírosabb krémeket is elbír. Tisztításra elsősorban tej, illetve emulzió állagú, szappanmentes készítményt válasszon! 

A száraz bőr jellemzői és ápolása

A száraz bőr kevesebb faggyút termel, mint a normál bőr. A környezeti hatásokkal szemben érzékeny, gyakran kipirosodik, tapintása érdes, a pórusok szinte láthatatlanok. A bőr kevésbé rugalmas, így korai ráncosodásra hajlamos. A szárazság sok esetben nemcsak az arcbőrön, hanem más testrészeken is megjelenik.

Külsőleg fontos, hogy ne használjon alkoholtartalmú vagy kőolajszármazékot tartalmazó készítményt. Ennél a bőrtípusnál elengedhetetlen a zsírosabb, gazdagon hidratáló krémek használata, melyek segítenek visszaállítani a károsodott bőrbarriert. A növényi olajok, például kókusz- és mandulaolaj különösen hatékonyak. Arctisztításra használjon olajos készítményeket, melyek maguk is hidratálnak. Belsőleg alkalmazva nagyon hasznos az omega-3 zsírsav, az A- és E-vitamin pótlása, ezenkívül a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás és a lédús gyümölcsök és zöldségek fogyasztása is fontos.

A zsíros bőr jellemzői és ápolása

A zsíros bőr esetében a fokozott faggyútermelés jellemző. A túltermelést más néven seborrhoeának nevezzük. Ezt a bőrtípust a tág pórusok, fénylő arcbőr jellemzi.  Akne, vagyis mitesszerek, pattanások és egyéb bőrhibák kialakulására hajlamos, melyek az arc T-vonalában (a homlok, az orr, az áll tájékán), valamint a háton, vállakon és mellkason jelentkeznek. 

Akinek ilyen típusú bőre van, az semmiképpen se használjon zsíros, nehéz krémeket. Válasszon könnyű, vizes krém, gél vagy emulzió jellegű formulát. A készítmények összetételét mindig nézze át, nehogy komedogén hatóanyagot tartalmazzanak. Ne vigye túlzásba a tonikok és hámlasztók használatát, mert a bőr túlszárítása beindít egy önmagát gerjesztő, kompenzáló zsírosodási folyamatot.

Az aknéról ebben a cikkünkben írtunk részletesen, melyben a komedogén anyagok listáját is megtalálja. 

Ilyen bőrtípussal különösen óvakodjon a dohányfüsttől, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás káros hatásaitól. Kerülje az olajos magvak nagy mennyiségű fogyasztását, a zsíros, nehéz ételeket és tartózkodjon sokat a szabad levegőn. 

A kombinált bőr jellemzői és ápolása 

Vegyes bőrtípus esetén a tulajdonságok különböznek a T-zónában és az orcákon. A zónán belül mitesszerek, pattanások megjelenése jellemző, az arc egyéb részein azonban bőrérzékenység és szárazság vagy akár hámlás is tapasztalható. A kombinált bőrre az olajmentes, könnyedebb, gél textúra különösen praktikus. A nehéz ételek, olajos magvak fogyasztása kerülendő!

Kérjen egyedi és személyre szabott ápolási javaslatot szakorvosunktól. Keressen minket bizalommal, 24 órán belül segítünk. 

A bőrtípusok UV-érzékenység szerinti beosztása

1975-ben Dr. Thomas Fitzpatrick, amerikai bőrgyógyász, kidolgozta a különböző bőrtípusok osztályozását a bőr UV-sugárzással szembeni érzékenysége alapján. Fitzpatrick hat különböző kategóriát határozott meg, a nagyon világos bőrtípustól (1. bőrtípus) a nagyon sötét bőrtípusig (6. bőrtípus):

  • 1-es bőrtípus: Ezt a bőrtípust nagyon érzékeny bőr és különösen világos bőrszín jellemzi. Gyakran párosul világos, vöröses vagy szőke hajjal és szeplőkkel. Az 1-es bőrtípusú emberek nagyon gyorsan leégnek és alig barnulnak le.
  • 2-es bőrtípus: Világos és érzékeny bőr jellemzi, amely gyakran kék vagy zöld szemmel, szőke vagy világosbarna hajjal párosul. A kettes bőrtípus enyhén barnul, de könnyen leég.
  • 3-as bőrtípus: A 3. bőrtípusra a világos vagy enyhén kreol bőr jellemző. A 3-as bőrtípusú emberek gyorsabban barnulnak, ritkán égnek le.
  • 4-es bőrtípus: Az ilyen bőrtípusú emberek világosbarna bőrrel, barna szemmel és barna hajjal rendelkeznek és nagyon könnyen és gyorsan barnulnak.
  • 5-ös bőrtípus: Ezt a bőrtípust a barna vagy sötétbarna bőr jellemzi, mely sötétbarna szemekkel és sötétbarna vagy fekete hajjal együtt fordul elő.
  • 6-os bőrtípus: A 6-os bőrtípusra a sötétbarna vagy fekete bőr jellemző. Ez a bőrtípus sötétbarna szemekkel és fekete hajjal együtt fordul elő.

A különböző bőrtípusok eltérő erősségű fényvédelmet igényelnek, erről a “Fényvédelem” című cikkünkben olvashat. 

Ne feledje, a bőr rendkívül érzékenyen reagál a kívülről és belülről jövő károsító tényezőkre egyaránt, ezért figyelemre és gondoskodásra van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon.

Az öröklött bőrtípust megváltoztatni nem lehet, de kellő odafigyeléssel, megfelelően kialakított bőrápolási rutinnal és szakértői segítséggel a lehető legtöbbet hozhatjuk ki belőle.  

 



Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook