Hogyan védheti legjobban bőrét a naptól?

Az idei nyár is elérkezett, végre újra kiülhetünk a szabadba, hogy élvezzük a napsütést. Ilyenkor a szokásosnál is nagyobb figyelmet kell fordítanunk bőrünk ápolására és megfelelő védelmére.
Mire kell különösen figyelni? Mi az SPF és mi az UV-index? Mit tegyünk, ha már leégtünk?
Ezekre a kérdésekre, ebben a blog bejegyzésben választ kap.

Miért van szükség egyáltalán UV védelemre?

A napfény ultraibolya (UV) sugarakat tartalmaz, melyek károsíthatják egészségünket, ha nem védjük megfelelően bőrünket. A nap egészségünkre gyakorolt pozitív hatásai mellett, mint például a D-vitamin képzés, sajnos súlyos égési sérüléseket és jelentős károkat is okozhat szervezetünkben. A hosszú ideig közvetlen napfényen való tartózkodás jelentős mértékben növeli a bőrrák kockázatát. Ezért fontos, hogy a bőrt megfelelő UV védelemmel ellátott fényvédővel óvjuk ezektől a veszélyektől. A hűvösebb évszakok után a bőrünk nincs megfelelően hozzászokva az extrém nyári napsütéshez, ezért különösen érzékenyen reagál a sugárzásra. A fényvédőknek egész évben fontos szerepük van, a napsütéses órák számának emelkedésével használatuk elengedhetetlenné válik, de emellett se tegyük ki bőrünket túl sokáig a tűző napnak. Védjük a saját és gyermekeink fejét nagyméretű szalmakalappal, testünket lenge, világos színű ruhával.
A bőrünk mellett, a szemünket is szükséges védeni az UV-sugárzástól. Az említett szalmakalap vagy sapka mellett a napszemüveg viselése is lényeges. Fontos, hogy a szemüveglencse megfelelő UV-szűrővel legyen ellátva.

Mi az UV-index?

Az UV-index a WHO által nemzetközileg szabványosított mérőszám, amely az egészségre káros ultraibolya sugárzás maximális erősségét mutatja egy bizonyos napon. Ez a csúcsérték általában dél körül jelentkezik. Minél magasabb az UV-index, annál erősebb az UV sugárzás.
Az UV-index skálája nullától a végtelenig terjed. Az UV-index szerint szükséges óvintézkedések a következőképpen vannak meghatározva:

  • 0 – 2: Alacsony – Nincs szükség védelemre.
  • 3 – 5: Mérsékelt – Védekezés szükséges (póló, napszemüveg, naptej, fej védelme).
  • 6 – 7: Magas – Védelem szükséges és a WHO árnyékot javasol a déli órákban.
  • 8 – 10: Nagyon magas – További védelem szükséges és mindenképpen érdemes kerülni a szabadban való tartózkodást 11 és 15 óra között.
  • 11 és a felett: Extrém – Fokozott védelem szükséges, még árnyékban is, a szabadban való tartózkodás határozottan kerülendő.

Ezen ajánlások elsősorban az áprilistól szeptemberig tartó meleg hónapokra vonatkoznak, amikor a napsugárzás sokkal intenzívebb, mint a téli hónapokban.

Mi a legjobb módja bőrünk védelmének?

Fényvédő termékek terén a gyógyszertárak és drogériák választéka hatalmas. Állagukat és kiszerelésüket tekintve is számos alternatíva létezik:

  • krém
  • gél
  • spray
  • szérum
  • UV-védelemmel ellátott smink termékek
  • speciális fényvédők gyermekek számára

Bőrtípusunk határozza meg, hogy melyik állagú termék a legmegfelelőbb számunkra. A zsírosabb, nehezebb állagú krémek inkább száraz bőrre javasoltak, ezzel szemben a zsíros, aknés vagy érzékeny bőrűek válasszanak könnyebb, például gél-állagú készítményeket. A fényvédő spray-k különösen népszerűek a férfiak körében, mert könnyen eloszlathatók a szőrrel borított bőrterületeken, akár a hajas fejbőrön is.

 

Hiába vigyázott, mégis leégett?

Kérjen tanácsot és kezelést a netborgyogyasz.hu-n. 24 órán belül segítséget kap.

 

Mi az a fényvédő faktor?

A fényvédő faktor a legfontosabb jelzés egy fényvédő terméken. Az SPF (Sun Protection Factor) a termék hatásfokát jelzi. Minél nagyobb az SPF értéke, annál magasabb a termék UV-sugárzás elleni védeleme. Az SPF segítségével kiszámítható, hogy mennyi ideig tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk. A bőr a Fitzpatrick-féle skála alapján 6 típusra osztható: a nagyon világostól (1) a nagyon sötétig (6).

Az egyes bőrtípusú emberek – fényvédő nélkül – nagyjából ennyi időt tölthetnek a napon anélkül, hogy leégnének:

Egy fényvédő készítmény SPF értéke azt jelzi, hogy hányszor több ideig tartózkodhatunk a napon, ehhez képest, leégés nélkül, azaz például, ha valakinek 2-es a bőrtípusa és 20-as fényvédő faktorú készítményt használ, akkor elméletileg kb. 300 percig maradhat a napon leégés nélkül. Ez azonban csak elméletben igaz! Ugyanis ehhez pontosan megfelelő mennyiségben kellene a fényvédőt magunkra kenni, azon kívül a fényvédő hatás, felkenést követően, az idő múlásával fokozatosan csökken, valamint az izzadság és a víz – teljesen vagy részben – lemossa bőrünkről a felvitt készítményt. Mindezt belekalkulálva a védelem mértéke körülbelül 60%-ra csökken. Éppen ezért legalább két óránként érdemes bőrünket ismételten bekenni, főként akkor, ha közben fürdünk is.

A különböző fényvédelmi fokozatok

A fényvédő készítményeken az SPF mindig számokkal van jelölve és 6-tól 50+-ig terjed. A különböző fényvédő faktorokat Európában négy osztályba sorolják.

  • SPF 6 és 10: alacsony védelem
  • SPF 15, 20 és 25: közepes védelem
  • SPF 30 és 50: magas védelem
  • SPF 50+: nagyon magas védelem

A bőr megfelelő védelme érdekében ajánlott legalább 30-as fényvédő faktorú készítményt használni. A nagyon világos és érzékeny bőrűek számára az 50-es vagy 50+ faktorú termékek javasoltak.

A fizikai és a kémiai fényvédő közötti különbség

A fényvédőket hatásmechanizmusuk alapján kétféle csoportba sorolhatjuk: kémiai (organikus) és fizikai (anorganikus vagy ásványi) fényvédők. Akármelyik szűrőről legyen szó, nagyrészt a sugarak elnyelésével és hővé alakításával működik és véd minket a káros UV sugaraktól.

A fizikai fényvédők a bőr felszínén egy olyan fényvisszaverő réteget képeznek, ami képes visszaverni az UVA és az UVB sugárzást is, így felkenés után azonnal ki lehet menni napra és fürdéskor is könnyen lemosható, miközben az élővilágot sem károsítja használata során. Ezek a készítmények titán-dioxidot és cink-oxidot tartalmaznak és legtöbbször 100%-ig természetes összetevőkből állnak, nem tartalmaznak szilikont és parabéneket sem.

A kémiai fényvédők esetében a felvitel során a kémiai anyagok beszívódnak a bőrbe – ehhez idő kell, így felkenés után legalább 20 percet érdemes várni a maximális védelem érdekében. Összetételüket tekintve avobenzont, oktokrilént, homosalatet, A-vitamin palmitátot és oxibenzont tartalmazhatnak. Ez utóbbi az amerikai gyógyszerügyi hatóság (FDA) tesztje alapján negatív hatással lehet a hormonháztartásra, így érdemes ezt a kémiai anyagot kerülni.

Mind az organikus, mind az anorganikus fényvédőknek megvannak a maguk előnyei és hátrányai. Érzékeny bőr, illetve gyermekek esetében mindenképpen anorganikus (vagyis fizikai) fényvédőt ajánlott választani. Hátrányuk, hogy gyakran fehéres réteget hagynak a bőrön.

Az organikus, vagyis kémiai fényvédők előnye ezzel szemben, hogy nem hagynak fehéres réteget, valamint kozmetikailag könnyedebb formulákat tesznek lehetővé, így, ha a bőre kombinált/zsíros vagy a könnyebb állagú készítményeket kedveli, akkor ilyet válasszon. A kémiai fényvédők azonban gyakrabban okoznak allergiás reakciót a bőrön.

Azt hasznos és fontos még tudni, hogy felnőttek gyermekeknek való fényvédőt nyugodtan használhatnak, de gyermekekre ne kenjünk felnőtteknek szánt készítményt!

Mit tegyen, ha mégis leégett?

Ha már megtörtént a baj, első fokú napégés esetén, amikor bőrvörösség alakult ki, de hólyagok nincsenek, zuhanyozzon le langyos, de nem hideg vízzel, majd nagyon gyengéden, paskoló mozdulatokkal itassa fel a nedvességet bőréről. Kiemelten fontos a bőséges folyadékpótlás és a bőr ápolása illatmentes hidratáló krémmel. Ha émelygést vagy fejfájást tapasztal, akkor szinte biztos, hogy napszúrása van. Ebben az esetben érdemes orvoshoz fordulnia.
Másodfokú napégés esetén, amikor hólyagok is megjelennek a bőrön, ugyanez a teendő, de még óvatosabbnak kell lenni a hólyagok miatt. A hólyagokat nem szükséges kiszúrni, előbb-utóbb megnyílnak maguktól. Ekkor szükséges a bőrfelület fertőtlenítése, hogy megelőzzük a felülfertőződést.
A bőr felső rétege 28 naponként megújul, azonban ne feledjük! A leégés nem csak abban a pillanatban és az azt követő néhány napban fájdalmas, amikor bekövetkezik, hanem hosszú távon is nagyon káros, öregíti a bőrt és növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát.

Take home message:

A leégés, valamint a bőrrák kialakulásának megelőzése érdekében mindig viseljen a napfényviszonyoknak megfelelő ruházatot és használjon hatékony fényvédő készítményt! A megfelelő fényvédő készítmény rendszeres és következetes használata megvédi bőrét a korai öregedéstől is.

 



Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook