A keratosis pilaris olyan ártalmatlan bőrprobléma, amely apró dudorok sokaságának megjelenésével csupasz csirkebőrhöz hasonlatossá teszi az érintett bőrfelszínt. Orvosi kockázattal nem jár, viszont jelenléte esztétikailag nagyon zavaró lehet, az eltüntetésére pedig sajnos nem létezik igazán hatékony gyógymód. Szerencsére van azonban néhány lehetőség az állapot javítására, illetve a rosszabbodás megelőzésére. Cikkünkben erről olvashat!

A “csirkebőr” kialakulásának oka

A keratosis pilaris általában a felkaron, a lábszáron, a combon, a fenéken, ritkábban az arcon fordul elő és mindig szimmetrikusan jelentkezik. Az állapot nem fertőző és a dudorok többnyire nem okoznak semmilyen szubjektív panaszt. Ezek az apró pattanások valójában elhalt bőrsejtek által eltömített szőrtüszők, melyek létrejöttében kóros bőrmegújulási folyamat játszik szerepet, azonban a pontos kialakulási mechanizmus nem ismert. Az esetek túlnyomó többségében a száraz, érzékeny, ekcémára hajlamos vagyis az úgynevezett atópiás típusú bőrön jelenik meg, ezáltal az atópiás dermatitis részjelenségének tekinthető. Ennek megfelelően sokszor öröklött hajlam is megfigyelhető a háttérben. Ritkábban kiváltó tényezője lehet a kóros elhízás, illetve különféle hormonális változások.

A keratosis pilaris tünetei

A keratosis pilaris legjellegzetesebb tünetei az apró kis dudorok, mely elszórtan találhatók meg az érintett bőrterületeken. Ennek látványa miatt nevezi a köznyelv a keratosis pilaris által érintett bőrt csirkebőrnek. A bőr tapintásra száraz, érdes, csiszolópapírszerű. A dudorok körül gyakran enyhe bőrpír is jelentkezik, de olykor kifejezett is lehet a gyulladás, mely állapotot eltérő erősségű viszketés kísérhet. A tüneteknek nem tesz jót a száraz, hideg, szeles idő, ezért ősszel és télen a helyzet általában romlik, míg tavasszal és nyáron az állapot javulása figyelhető meg. Nagyon típusos a tünetek rosszabbodása a terhesség alatti hormonális változások hatására is.

 

Ne tedd! Vagyis mi az, ami keratosis pilaris esetén kerülendő

 

  • Szűk ruházat: A testhez simuló nadrágok, szűk ingek viselése súrlódást okoz, ami nagymértékű irritációt, ezáltal pedig gyulladást okoz a szőrtüszőkben.

     

  • Hosszas fürdő: A hosszas fürdőzés szárító hatású, ezért kerülendő, ellenben egy gyors, meleg zuhany segíthet a pórusok eltömődésének feloldásában.

     

  • Szappanhasználat: A szappanok általában szárító hatású készítmények, amelyek károsítják a bőr védőrétegét, elvonják a bőrből az olyan hasznos összetevőket, mint az aminosavak és a lipidek, így az kiszárad, hámlani kezd, az elhalt hámsejtek pedig könnyen eltömíthetik a szőrtüszők nyílásait.

     

  • Fizikai hámlasztás: A szabálytalan alakú, természetes őrleményeket tartalmazó bőrradírok irritációt és mikrosérüléseket okoznak a bőrfelszínen, ezért használatuk határozottan kerülendő. Ehelyett inkább frottír törölköző vagy egy gyengéd mosdókesztyű használatával javasolt a tünetes bőrterületek kíméletes átmasszírozása, finom dörzsölése.

     

  • Gyanta és epilátor használat: Az érintett területeken kerülendők az agresszívebb szőrtelenítési eljárások, ezek ugyanis irritációt és szőrtüszőgyulladást válthatnak ki. Helyettük ajánlatosabb borotvát használni – persze megfelelő előkészítés és óvintézkedések mellett!

Ha szeretné tudni, hogy mire kell figyelni borotválkozáskor, és hogyan kerülheti el a szőrtüszőgyulladást, akkor olvassa el az ebben a témában írt cikkünket:  link

 

Tedd! Vagyis mi az, ami “csirkebőr” esetén segíthet

 

A keratosis pilarisra sajnos nincs igazán hatékony gyógymód, sőt az is gyakori, hogy a tünetek egyáltalán nem reagálnak semmiféle kezelésre. Vannak azonban olyan kezelési lehetőségek, vagy bőrápolási praktikák, melyekkel mégis érdemes lehet megpróbálni enyhíteni a zavaró tüneteket. 

 

  • Hidratáló krémek, testápolók vagy egyéb lipidpótló helyi készítmények mindennapos használata elengedhetetlen a száraz bőr ápolásához, mely egyúttal a bőr megjelenését is javítja. Különféle vény nélkül kapható és vényköteles készítmények állnak rendelkezésre, melyek jó eséllyel eltávolítják az elhalt hámsejtek nagy részét, így rendszeres használatuk megakadályozhatja a szőrtüszők elzáródását.
  • Ugyanígy a fürdéshez is hidratáló, lipidpótló készítmények (például olajos tusfürdők) használata ajánlott.
  • Párásítók alkalmazásával nedvesíteni tudjuk a helyiség levegőjét, melyben tartózkodunk, ezáltal elősegítjük bőrünk nedvességtartalmának megőrzését, így a száraz bőrrel járó kellemetlenségek megelőzését is.
  • Mikrodermabrázió: a bőr kíméletes és szakszerű csiszolása speciális készülékkel, mely eltávolítja a szőrtüszőket elzáró, felhalmozódott, elhalt hámsejteket.
  • Kémiai hámlasztás: elsősorban szalicilsav-tartalmú, 3,2-3,9 közötti pH-értékű béta-hidroxi savak (BHA) használatával a bőr mélyebb rétegeibe jutva tisztító és gyulladáscsökkentő hatást fejt ki.
  • Hámlasztás alfa-hidroxi savakkal (AHA): a leggyakrabban tejsavat vagy különféle gyümölcssavakat tartalmazó készítmények nagyon hatékonyan hidratálják a száraz bőrt és a bőrfelszínen fejtik ki hámlasztó hatásukat.
  • Az arcon jelentkező keratosis pilaris ritkább, inkább kisgyermekkorban fordul elő. Ha felnőttkorban mégis ebben a lokalizációban jelentkeznek a tünetek, akkor érdemes megpróbálni retinol vagy azelainsav tartalmú készítmények használatát. Ezek a hatóanyagok elősegítik az egészséges pórusműködést és támogatják a természetes bőrmegújulási folyamatokat.
  • Lézeres kezelések: A lézeres és egyéb fény alapú terápiák elősegítik a bőrmegújulást, hámlasztó és gyulladáscsökkentő hatásuk hozzájárulhat az állapot javulásához.

Bármelyik kezelési módot is választja, legyen óvatos az említett készítmények és eljárások használata során és előzetesen mindig tájékozódjon megbízható forrásból. Bizonyos helyi készítmények olyan hatóanyagokat tartalmazhatnak, melyeknek akár hosszú távú káros mellékhatásaik is lehetnek azon túl, hogy a kívánt hatást sem érik el. Ezt elkerülendő a kezelési lehetőségek közötti választáshoz kérje szakember segítségét! 

 


Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook