A cellulit szót gyakran összekeverik a cellulitisszel, pedig a kettő merőben eltérő jelenség. Míg az utóbbi a laza kötőszövet fájdalmas gyulladása, addig a cellulit, vagy ismertebb nevén a narancsbőr a bőrben lerakódó salakanyagokat jelenti, amelyek a környezetükből magukhoz vonják a vizet, és egyre nagyobb gödröcskéket alakítanak ki. Ez a nedvesség ödémát okoz, amelyek egymással találkozva csomókká alakulnak, a rostok szerkezetét megszakítják, így a bőr felülete egyenetlenné válik, a látvány pedig a narancshéjra hasonlít, innen a narancsbőr elnevezés.

Kit érint a narancsbőr?

Nemtől, testalkattól, genetikai adottságoktól és életkortól függetlenül bárkinél előfordulhat. Meglepő módon, a nők 95%-ánál jelentkezik, míg a férfiak csupán 5%-a küzd ezzel a jelenséggel. Miért lehetséges ez? A nők testfelépítésüknél fogva több zsírpárnával rendelkeznek, melyek védő funkciót szolgálnak. A férfiak kötőszövetében a zsírsejtek és a kollagén rostok hálószerű struktúrában fonódnak össze, a nőknél pedig ezek a rostok párhuzamosan helyezkednek el egymással és sokkal nagyobb távolság van közöttük, gyengébb kötőszövetet eredményezve, így a zsírsejtek sokkal könnyebben bejutnak a kollagén rostok közé, ami végül a narancsbőr kialakulásához vezet.

 

A narancsbőr kialakulásának okai

A narancsbőr kialakulása több okra vezethető vissza. A helytelen táplálkozással indul a sor. A túlzó szénhidrát, zsír és cukor fogyasztás megnöveli a zsírsejtek méretét, ezzel kedvez a cellulit kialakulásának, a mértéktelen sófogyasztás pedig megköti a vizet a szervezetben, így megakadályozza a salakanyagok kiürülését. Ez utóbbi igaz a kevés folyadékbevitelre is. Ha nem iszunk elegendő vizet, a salakanyagok nem tudnak távozni a szervezetből, felhalmozódnak a bőr sejtjeiben, így az veszít rugalmasságából és hozzájárul a narancsbőr létrejöttéhez. A mozgásszegény életmód is erősen közrejátszik a megjelenésében, ugyanis ilyenkor a vér- és nyirokkeringés lassabb, így a méreganyagok könnyen lerakódnak a szervezetben. A hormonális változások, úgy mint a terhesség, a menopauza, a különböző fogamzásgátló készítmények szedése is hajlamosíthat a narancsbőrre. A káros szenvedélyek is, mint például a dohányzás, melynek következtében a kátrány felgyülemlik a hajszálerekben és rontja a keringést.

A narancsbőr súlyossági fokozatai

1. fokozat: A bőrfelszín látszólag sima, de redőbe emelve már megjelenik az egyenetlen felület.
2. fokozat: Álló helyzetben már észrevehető a változás, de fekvő helyzetben a bőrfelszín még kisimul.
3. fokozat: Már fekvő pozícióban is jól látni a bőrfelszín egyenetlenségeit.

 

Mit tehetünk a narancsbőr kialakulása ellen

Ha csípő- vagy combtájékon a hüvelyk- és mutatóujja közé csippent egy kis bőrfelületet és dudorokat lát rajta, akkor sajnos Ön is érintett a témában. Megijedni azonban szükségtelen, egy kis odafigyeléssel sokat tehet ellene:

  • Fontos a kiegyensúlyozott, rostdús, vitaminban gazdag táplálkozás. Napi 5x étkezzen, alkalmanként kis adagokat fogyasszon. Egyen sok nyers zöldséget, gyümölcsöt és fehér húsokat.
  • Napi 2-3 liter tiszta víz szükséges ahhoz, hogy szervezetünk képes legyen megszabadulni a salakanyagoktól.
  • A megfelelő mennyiségű vízfogyasztáson túl a csalántea, és a léböjt kúrák is fokozzák az anyagcserét.
  • A króm és a kálcium segíti a salakanyagok kiürülését, az A-, C- és E-vitamin csökkenti a méreganyagok aktivitását, az L-karnitin pedig serkenti az anyagcserét.
  • Heti 3-4 óra sporttevékenység ajánlatos. Nem egyszerre, hanem a hét napjaira elosztva.
  • A szaunázás, a hideg-meleg váltózuhany és a masszázs kiváló anyagcsere fokozó hatással bír.
  • A káros szokások mellett, a stressz és a kevés pihenés is bizonyítottan fokozzák a káros anyagok felhalmozódását és így a narancsbőr kialakulását is.

Tippek az életmódváltáson túl

Bizonyos kozmetikai beavatkozások segíthetnek javítani az állapoton, ilyenek a manuális vagy gépi masszázs és nyirokdrenázs, a kompressziós kezelések, testtekercselés, mezoterápia, ultrahangos kezelések, speciális fényterápia. Az enyhe, kezdődő esetekben az aromaterápiás kezelések, vagy a különféle vérkeringést fokozó hatóanyagot – például koffeint – tartalmazó helyi készítmények is hatékonyak lehetnek. Amennyiben a narancsbőr kialakulása hormonális okokra vezethető vissza, akkor elsősorban azokat kell megpróbálni megoldani. Adott esetben érdemes forszírozni az átgondolt, következetes testsúlycsökkentést is.

A felületi kezelésekkel sok esetben csak időszakos eredmények érhetőek el. Előfordul, hogy egy-egy módszer önmagában is hatékony, de jellemzően több és többféle kezelés, illetve teljes életmódváltás szükséges ahhoz, hogy a kialakult állapoton érdemben javítani lehessen.

 


Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook