A kézfertőtlenítés helyes technikája és bőrgyógyászati ártalmai

A higiénia nagyon fontos szerepet játszik a fertőzések terjedésének megakadályozásában. Napjainkban a kézfertőtlenítő készítmények használata alapérvényű, olyannyira, hogy május 5-e a WHO által koordinált “Kézhigiénés VIlágnap”. Azonban a fertőtlenítő termékek hosszútávú, rendszeres használata bőrünkre is erőteljes hatással van. A legtöbb sterilizáló alkoholtartalma 70% fölötti. Emiatt pedig sokak kezén jelennek meg különféle bőrtünetek. Az alapos szappanos kézmosás kevésbé ártalmas a bőrre, mint az agresszív fertőtlenítőszerek. Elsősorban a kézmosást részesítsük előnyben és csak akkor válasszuk a drasztikusabb kézfertőtlenítőket, ha épp úton vagyunk, vagy ha bármi más miatt nem tudunk élni a szappanos kézmosás lehetőségével.

Így helyes a szappanos kézmosás

A kézmosáshoz folyó, langyos vízzel nedvesítse be kezeit, majd a kéz teljes felületének befedéséhez szükséges mennyiségű folyékony szappant juttasson az egyik kézre. Ezt követően kevés vízzel történt habképzés mellett oszlassa el a szappant mindkét tenyéren, majd az egész kéz felületén, a kézhátakon, tenyereken és az ujjak közt. A hüvelykujjakról se feledkezzen meg! Markolja meg az egyik hüvelykujját és körkörös mozdulattal dörzsölje, majd váltson kezet. Az egyik kéz ujjbegyeit dörzsölje a másik kéz tenyeréhez körkörösen, majd váltson kezet. A fertőtlenítő kézmosás megfelelő időtartama 40-60 másodperc! A kézmosás befejezése után öblítse le a kezeket folyó, langyos vízzel, az ujjak végén kezdve a csukló irányába. (A kezek leöblítésére forró víz nem praktikus, mert megnövelheti a kóros bőrreakciók kockázatát.) Kézmosást követően törölje szárazra kezeit, majd oszlasson el borsónyi mennyiségű hidratáló krémet a bőrén, különös tekintettel az ujjközökre. 

Így használja a kézfertőtlenítő készítményeket

Öntsön az egyik tenyerében a gyártó ajánlása szerinti mennyiségű készítményt, majd ezt a kéz egész felületén oszlassa el úgy, hogy a kezeken kezeletlen rész ne maradjon. Kíméletesen dörzsölje száradásig a készítményt a kéz bőrébe. A bedörzsölés időtartama – adott készítmény használati utasításának megfelelően – általában 30-60 másodperc. 60 másodpercbe vagy akár hosszabb időbe is beletelhet, hogy a kézfertőtlenítő az összes kórokozót elpusztítsa.

A körmökről se feledkezzünk meg!

A körmök gondos ápolása is része a megfelelő kézhigiénének. Az ún. köröm-toilette kiterjed a körömre, a köröm szabad széle alatti területre, a körömágyra, valamint a ujjvégek bőrére egyaránt. Higiéniai szempontok alapján legjobb, ha körmeit röviden tartja, végeit enyhén legömbölyíti. Mindig ügyeljen arra, hogy a körömágy ne sérüljön.

Sajnos a szappanok és kézfertőtlenítő szerek rendszeres használata elődézhetik a kéz bőrének kiszáradását, a bőr irritálttá, érdessé, repedezetté válik. Az így kialakult sebek, hámhiányok megteremtik a lehetőségét a mikroorganizmusok elszaporodásának, így potenciális fertőzés-forrássá válnak. Gyakran néhány használat is elegendő a kézfertőtlenítő készítményekből, hogy érezzük a nem kívánt mellékhatást: bőrpír, hámlás, viszketés jelentkezik – leghamarabb a kézujjak között. Fontos tudni, hogy a száraz, gyulladt, irritált, ekcémás bőr nem rendelkezik megfelelő védőképességgel, így fennáll egyéb más kórokozók által kiváltott bőrbetegségek kialakulásának veszélye is (pl. gomba bőrfertőzés, vírusos szemölcs).

Mit tehetünk?

A károsodott, száraz, gyulladt bőrt nem lehet hatékonyan megtisztítani, fertőtleníteni, ezért nagyon fontos a kézbőr folyamatos ápolása és hidratálása. Legjobb, ha minden kézmosás után hidratáló, védő krémet oszlat el kezein. Az alkoholos kézfertőtlenítő készítmény mellett tartson a táskájában hidratáló krémet vagy testápolót is! Elsősorban tubusos terméket válasszon, mert a tégelyes változatok nem higiénikusak és a tégely folyamatos nyitogatása az oxidáció miatt csökkenti a készítmény hatóanyag tartalmát.  

Ha ekcémától vagy atópiás dermatitistől szenved, éjszakára használjon zsíros, akár vazelin tartalmú készítményt. A krémet vastag rétegben vigye fel és húzzon cérnakesztyűt, a kesztyű alá kezeire akár fóliát is tekerhet, így még inkább fokozódik a felszívódás. A további irritáció elkerülése érdekében válasszon hipoallergén, illatanyag- és tartósítószer-mentes terméket! 

Ha bőrtünetei a gondos ápolás ellenére sem javulnak, forduljon bőrgyógyászhoz! A NetBőrgyógyász szakorvosától 24 órán belül ellátást kap.

 



Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook