A koszmó - Kicsik nagy gondja?

A seborrhoea capitis, vagyis a koszmó, a seborrhoeás dermatitis hajas fejbőrt érintő formája. A jellegzetes sárgás-fehéres, zsíros, pikkelyes és hámló elváltozás teljesen ártalmatlan és szerencsére a kicsiknek fájdalommentes, problémát sokkal inkább a szülőknek okoz. A tünetek megjelenése 3 hónapos kor körül a leggyakoribb, de 3 hetes és 2 éves kor között bármikor, sőt akár ennél később is, óvodás vagy serdülő kor tájékán is kialakulhat. Tévhit, hogy a koszmó allergiás eredetű vagy fertőző lenne és az elnevezése ellenére kialakulásának vajmi kevés köze van a higiéniához.

Kialakulásának okai

A koszmóval a kisgyermekes szülők többsége jó eséllyel találkozik. A tünetek megjelenése nagyon zavaró és ijesztő is lehet, és nincs összefüggésben azzal, hogy a baba hajjal vagy anélkül született. Kialakulásának hátterében a szabálytalan faggyútermelés áll. A fokozott zsírosodás miatt a bőr kémhatása lúgossá válik és a felszíni szaruréteg vastagsága csökken. A képződő felrakódás többnyire elhalt hámsejtekből és a bőrmirigyek által termelt faggyúból áll. Ha a pikkelyek leesnek, az alatta lévő bőr sebes lehet és váladékozhat is. Előfordulhat, hogy a pikkellyel együtt a hajszálak is távoznak, de ezek idővel visszanőnek. Idősebb korban a túlzott tej- és húsfogyasztás, valamint a hormonváltozások is befolyásolhatják a tünetek megjelenését. Hideg, szeles időben a nem megfelelően választott sapka is problémát okozhat. Túlságosan vastag, nem szellőző fejfedő helyett adjunk vékony pamutsapkát az érintett gyerekekre.  

Hajlamosító tényezők: 

  • A száraz, érzékeny bőr
  • Allergiára, atópiára és ekcémára való hajlam
  • A fejbőr nem megfelelő vérkeringése
  • Cink és B-vitamin hiány

A csecsemőkori seborrhoeás dermatitis a későbbiekben kialakuló atópiás dermatitis bevezető tünete lehet.

Honnan ismerheti fel?

A koszmó hámló, pikkelyes, sárgás-fehéres színű felrakódás a hajas fejbőr területén. Kezdetben alig észrevehető, inkább csak erős napfényben látszódik, előrehaladott állapotban viszont már vaskos sárgás-barnás, zsíros, tapadós. Csecsemőknél leginkább a fejtetőn, a kutacs tájékán jelentkezik, de a fül környéke, és a szemöldök is érintett lehet. Megjelenhet szigetszerűen vagy összefüggően, nagy területre kiterjedve is. Szerencsére semmilyen panaszt nem okoz a babának, megfelelő kezelése mégis elengedhetetlen!

A hatékony kezelési mód

A koszmó eltüntetéséhez némi kitartásra lesz szükség. Az aggódó szülőknek jó hír, hogy az állapot előbb-utóbb magától megszűnik, addig pedig gondos ápolással kordában tartható. Léteznek már speciális koszmó elleni készítmények (sampon vagy gél), melyek szabályozzák a faggyúműködést és védőréteget képeznek a baba bőrén. Ezeket hetente 3-4 alkalommal célszerű alkalmazni, azonban figyeljen, hogy a választott készítmény ne tartalmazzon szalicilsavat! A szalicilsav nagy mennyiségben felszívódva veszélyes lehet egy csecsemő számára.

A koszmó kezeléséhez bármilyen olaj megfelelő lehet: babaolaj, olívaolaj, paraffinolaj, bármely növényi olaj, vazelin. A választott olajat vigye fel az érintett területre, húzzon a baba fejére egy cérnasapkát és hagyja hatni legkevesebb 30 percig, vagy akár egy egész éjszakán át! Ezt követően egy törölköző vagy kendő segítségével körkörös, határozott mozdulatokkal dörzsölje át a bőrt és mossa meg a baba haját. Ezután speciális koszmó-fésűvel fésülje át a hajat, ezzel eltávolítva az ott maradt apró darabkákat. 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a rendszeres és alapos kezelés ellenére a koszmót nem sikerül eltávolítani, ha a tünetek kiterjedése hirtelen megnő, ha a gyulladás súlyosbodik, felmerül a bakteriális vagy gombás felülfertőződés lehetősége, tehát ekkor jobb bőrgyógyászhoz fordulni! Keresse bizalommal szakorvosunkat online – 24 órán belül ellátást kap. 

Megelőzés

Célszerű erősebb sörtéjű, kifejezetten erre a célra kifejlesztett hajkefét használni. Dörzsölés hatására ugyanis fokozódik a vérbőség, így megakadályozva és csökkentve a koszmó kialakulásának esélyét. Legyen bátor és határozott, persze nem durva, semmi bajt nem okozhat!

Ha pedig koszmós babával találkozik, legyen megértő! Kialakulásában a szülőnek nincs felelőssége, sokszor a nagyon gondos ápolás ellenére is nehéz ezektől a kellemetlen tünetektől megszabadulni.



Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook