A terhesség egy csodálatos állapot, ami egy sor furcsa változást indít el a női testben. Ezek közül az egyik, hogy a 20. hét tájékán egy sötét, függőleges vonal jelenik meg a has elülső részén, a köldök alatt. Ez a linea nigra, mely romantikus elnevezéssel: a “terhesség védjegye”. Néhányan úgy vélik, hogy a linea nigra megjelenése az evolúciónak köszönhető, mely segít a még homályosan látó újszülötteknek megtalálni az utat a tápláló emlőhöz. Míg mások szerint ez a sötét vonal jelezheti a baba nemét: ha a köldökig ér, kislány, ha egészen a bordákig húzódik, akkor kisfiú várható. Ezek az elméletek bár kedvesen hangzanak, mögöttük tudományos bizonyítékok természetesen nincsenek.

A linea nigra megjelenése

A változó árnyalatú barna vonal jellemzően a második trimeszter tájékán alakul ki, a has közepén, a köldök és a szeméremtest között, akár a köldök felett is folytatódva. Ezt a vonalat a terhesség előtti és utáni időben egyébként linea alba-ként ismerjük, amely valójában mindig ott van, de túl világos ahhoz, hogy észrevehető legyen. A várandósság alatt azonban ez a vonal sötétebbé és szembetűnőbbé válik. A hiperpigmentáció a halvány barna árnyalattól a szürkés-fekete színig terjedhet és napozás hatására még tovább sötétedhet. A linea nigra szélessége általában 1 cm körül van és teljes hosszában nagyjából egyenletes.

A linea nigra kialakulásának okai

A linea nigra és a terhességgel összefüggő egyéb hiperpigmentációk elsősorban a női nemi hormonok fokozott mértékű termelődésének következményei, melyek a várandós nők több mint 90%-át érintik. Az ösztrogén és a progeszteron serkenti a bőrben a melanocitáknak nevezett sejtek működését, amelyek így több melanint termelnek, azt a pigmentet, amely a bőrszínért felelős. Kialakulásukban ezenkívül metabolikus és immunológiai tényezők is szerepet játszhatnak.

Gyakori, hogy az arcon is sötétebb foltok jelennek meg, de egyéb testrészek is sötétebbek lesznek, úgy mint a mellbimbó és a nemi szervek környéke. Ezenkívül az anyajegyek is megváltozhatnak és olykor a hegek is erőteljesebbé válnak. A terhességgel összefüggő hiperpigmentáció elsősorban a sötétebb bőrű hölgyeknél (Fitzpatrick 4-6-os bőrtípus) látványos, a világos bőrűeket (Fitzpatrick 1-es vagy 2-es bőrtípus) kevésbé érinti.

A pigmentfoltok kialakulásának megelőzése

  • A napozás kerülése: Az UV sugarak fokozhatják a bőr elszíneződését, ezért óvja bőrét a várandósság alatt magas, 50-es faktorszámú fényvédő készítménnyel.
  • Teljes testet takaró, könnyű ruházat viselése: A legjobb, ha a legmelegebb órákban az árnyékba húzódik és bő fazonú, lenge ruhákkal védi bőrét a káros napsugaraktól.
  • Tudatos táplálkozás: A folsavhiány összefüggésbe hozható a hiperpigmentációval, ezért fogyasszon magas folsavtartalmú élelmiszereket, úgy mint leveles zöldségek, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák, tojás, stb.
  • Szedjen orvosa által ajánlott speciális terhességi vitaminkészítményt!

Hogyan kezelhető és mikor múlik el a linea nigra?

A linea nigra megjelenése nincs káros hatással a terhesség kimenetelére, így orvosi kezelése nincs és nem is szükséges!

Nem sokkal a baba megszületését követően fokozatosan elhalványul, majd végül teljesen eltűnik. Ritkán fordul elő, hogy tartósan megmarad. Egy újabb terhességnél számítani kell arra, hogy a vonal újra megjelenik.

Ha a vonal a terhesség után nem tűnik el teljesen, és ezt zavarónak találja, kérje bőrgyógyász szakorvos segítségét.

Létezik olyan fehérítő hatású készítmény, mely meggyorsíthatja a vonal elhalványulását, azonban fontos tudni, hogy ezek a hatóanyagok terhesség és szoptatás alatt nem használhatók biztonsággal!

Ne feledje, hogy teste csodát alkotott, legyen elfogadó önmagával és várandósság olykor színes lenyomataival szemben!


Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook