A rovarok kikerülhetetlen élőlények, így a rovarcsípések is kivédhetetlenek. A szabadban vagy az otthonunkban, zárt ajtók mögött is találkozunk velük, csípés után pedig általában már csak a kellemetlen, égő, szúró és viszkető pöttyöket vagy foltokat vesszük észre bőrünkön. 

A csípések gyakran maguktól, kezelés nélkül gyógyulnak, bizonyos esetekben azonban jobb utánajárni, hogy melyik rovar okozhatta őket és van-e esetleg speciális teendőnk.

Ha rovarcsípést szenvedünk el, az alapvető kérdés mindig az, hogy mennyire veszélyes az adott csípés, és mikor kell orvoshoz fordulni. Itt is érvényes, hogy a megelőzés mindig jobb, mint a gyógyítás, ezért szót ejtünk a rovarcsípések megelőzéséről, az egyes csípéstípusok közötti különbségekről és természetesen a kezelésükről is.

Szúnyogcsípés

A legismertebb és leggyakoribb rovarcsípés a szúnyogcsípés. A szúnyogok jelenléte igen bosszantó, távoltaltártásuk nagy kihívást jelentő feladat. A nyár folyamán számuk megszaporodik, áldozataikat nem kímélik. A szúnyogok a páradús helyeket kedvelik, így vízpartokon nagyobb számban fordulnak elő. Hosszú, világos ruházat viselésével, bőrre kenhető vagy fújható rovarriasztóval és a parfümhasználat mellőzésével távol tarthatjuk őket. Érdemes tudni, hogy csak a nőstény szúnyogok csípnek, hogy a vérünkben lévő, a szaporodásukhoz szükséges fehérjékhez hozzájussanak. Otthonunkat védjük szúnyoghálóval, illetve ügyeljünk, hogy a ház körül, a kertben ne hagyjunk pangó vizet, mely elősegíti a szúnyogok szaporodását.

A csípés során a szúnyog véralvadásgátló váladékot fecskendez a sebbe, amelyre a szervezet hisztamin által kiváltott helyi reakcióval – duzzanattal, viszketéssel – reagál. Jellemző, hogy egyidejűleg számtalan csípést találhatunk a bőrünkön. 

 

Az esetek túlnyomó többségében a csípés magától meggyógyul, azonban olykor a szúrás helye be is gyulladhat, és ez egyeseknél kifejezett reakciót válthat ki. Ennek megelőzése érdekében ajánlott, hogy a csípést ne vakarjuk, mert így baktériumok is bejuthatnak a sebbe. Hűtés, mentolos rázókeverék vagy antihisztamin-tartalmú krém alkalmazható. Ha súlyos, nagy duzzanattal, fájdalommal, esetleg általános tünetekkel is járó allergiás reakció lép fel, azonnal forduljon orvoshoz!

Az utóbbi években Magyarországon is megjelent több egyébként a trópusokon honos szúnyogfaj. Mind közül az ázsiai tigrisszúnyog a legveszélyesebb, mely 22 különféle vírust terjeszthet. Előző blog-bejegyzésünkben a kullancscsípéssel foglalkoztunk, melyhez kapcsolódóan közösségi felületeinken rovarriasztó szereket is ajánlottunk. Ezek a készítmények szúnyogok – köztük a tigrisszúnyog – ellen is hatékonyan bevethetők! 

Csípésektől szenved? 

Kérjen tanácsot és kezelést a netborgyogyasz.hu-n. 24 órán belül segítséget kap.

Méh- és darázscsípés

A darazsak, méhek és dongók mind csíphetnek, vagy éppenséggel a darazsak haraphatnak. Ezt azonban csak akkor teszik, ha úgy érzik, hogy megtámadták őket, például ha tudtunkon kívül mezítláb rájuk lépünk, esetleg túl gyorsan vagy hektikusan mozgunk, melyet ők fenyegetésként értékelnek és támadnak. A mézelő méhekkel ellentétben a darazsak és a poszméhek túlélik a csípést. A méhek jellemzően kora nyáron, míg a darazsak nyár végén, ősszel aktívabbak. A lódarázs bár méretre nagyobb, de alapvetően a csípése mégsem veszélyesebb, mint a méheké. Mivel azonban a lódarazsak fullánkja nagyobb és mérgük más összetételű, csípésük általában fájdalmasabb. A lódarazsak szintén csak akkor támadnak, ha fenyegetve érzik magukat, mivel azonban ők szintén túlélik a csípést, egymás után többször is képesek szúrni.

 

Méhcsípés

Méhcsípés

Darázscsípés

Darázscsípés

 

A méh- illetve darázsfélék csípése/harapása egyaránt nagyon fájdalmas és erősen viszket, többnyire azonban ártalmatlan. Életveszélyes lehet viszont akkor, ha a csípés a torkot éri, ha allergiás reakciót vált ki, vagy ha a csípés elfertőződik, és ebből vérmérgezés következik be. E veszélyek megelőzése érdekében ajánlott a csípések szoros figyelemmel kísérése, és kétség esetén vagy általános tünetek jelentkezésekor orvoshoz kell fordulni! Ha a csípés a torkot érte, az orvosi segítség megérkezéséig jégkocka szopogatása enyhíti a tüneteket.

Az alábbi tünetek rovarcsípésre való allergia jelei lehetnek:

  • szédülés
  • fejfájás
  • hányinger
  • hányás
  • légszomj
  • vérnyomásesés
  • hólyagok megjelenése

Az allergiások számára már egyetlen rovar okozta csípés is életveszélyes lehet, úgynevezett anafilaxiás sokkot kaphatnak, ami akár halálos is lehet! Aki tisztában van az allergiájával, az feltétlenül tartson magánál sürgősségi antiallergiás készletet!

A megelőzésről és kezelésről általánosságban

A természetben való tartózkodáskor – rovarok környezetében – óvatos mozgás, odafigyelés és hosszú, világos ruházat ajánlott. Tanácsos rovarriasztó spray-t használni, különösen étkezéskor. Lakásunktól tartsuk távol a rovarokat szúnyoghálóval és a környezetre nem ártalmas riasztó- és irtószerek használatával. A szúnyogok távoltartására különféle növényeket is ültethetünk a kertbe vagy tehetünk az ablakpárkányra. Ilyenek például a citromfű, a menta, a levendula, a büdöske, a kamilla, az eukaliptusz, a bazsalikom, a rozmaring, csak hogy néhányat említsünk.

Ha a csípés megtörténik, a kialakuló tünetek általában csak néhány napig tartanak, és maguktól is eltűnnek. Mindazonáltal a gyógyulási folyamatot segíteni lehet a terület tisztításával és a vakarózás mellőzésével, így elkerülhető a bakteriális felülfertőződés. A rovarcsípések elleni népszerű házi szerek, – például a hagyma, az uborkaszeletek vagy a citromlé -, gyulladáscsökkentő hatásúak és hűsítenek. De használhatunk speciális géleket, krémeket, kenőcsöket is, amelyek enyhítik a panaszokat, illetve nagyon erős viszketés esetén antihisztamin csepp vagy tabletta is szedhető. Helyileg a szteroid-tartalmú készítmények a leghatékonyabbak, azonban ezek vénykötelesek és csak orvosi javaslat alapján szabad őket alkalmazni.

Nagyon fontos megjegyezni, hogy az allergiás vagy annak vélt folyamatok kezelésében a kálcium alkalmazása téves gyakorlat volt, azóta már számtalan vizsgálat bizonyította, hogy a kezelésben helye, szerepe nincs!

Aggódik egy csípése miatt és szeretne megfelelő, hatékony és biztonságos kezelést kapni? Kérjen vizsgálatot és szakorvosunk 24 órán belül segít Önnek!

A rovarok gyakran nagyon zavaróak, ezért legszívesebben elzavarnánk vagy elpusztítanánk őket. Ne feledjük azonban, hogy sok rovar fontos a környezet számára, és részben törvény által védett. Ha például rovarfészket fedez fel otthonában, saját maga és a rovarok védelme érdekében cselekedjen körültekintően és hívjon szakembert!

 


 


Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook