Rovarcsípések

 

Előző blogbejegyzésünkben a szúnyog-, méh- és darázscsípésről írtunk, a kullancscsípésnek pedig egy külön bejegyzést szenteltünk. 

 

Ezúttal folytatjuk a sort egyéb rovarok szintén gyakori és sokszor nem kevésbé fájdalmas csípéseivel.

 

Pókcsípés

Pókokkal kint a szabadban, de a lakáson belül is gyakran találkozhatunk. Általában ártalmatlanok, szeretik a szűk, eldugott helyeket, a szoba sarkait, ha megzavarjuk nyugalmukat, például takarítás közben, akkor más menedék után kutatva előmerészkednek. Jó hír, hogy hazánkban csak néhány mérges pók ismert, életre veszélyes mérgű pókokkal pedig leginkább csak terráriumokban talákozhatunk. A csípés tünetei könnyen beazonosíthatók: szúró, égető, viszkető, piros, duzzadt folt jelentkezik az érintett területen, a közepén egy vagy két szúrcsatornával és a vagy még ép vagy már felszakadt apró hólyaggal. A csípés ugyan nagyon fájdalmas lehet, azonban néhány napon belül magától elmúlik. Viszont ha a csípés helye váladékozni kezd és kemény tapintatúvá válik, vagy erős fájdalommal kísért végtagzsibbadás jelentkezik, akkor azonnali orvosi ellátás szükséges.

Pókcsípés

 

Hangyacsípés

Főként a nyári időszak kellemetlen velejárója a hangyacsípés. Megjelenése a kíváncsi, a természet szépségeit kutató gyermekeknél jellemző. Magyarországon a vöröshangya csípése a leggyakoribb. Tüneteit tekintve sok, apró, halvány vörös, égő, viszkető kiütés szerű folt jellemzi, amelyek néhány nap elteltével pattanásszerű pontokká alakulnak. A tünetek kiváltásáért a maró hangyasav a felelős. A csípések helyét mossuk le bő, szappanos vízzel, majd hidegvizes ruhával borogassuk, hogy a tünetek enyhüljenek. Kerti munka végzésekor legyünk körültekintőek és a gyermekeket is ismertessük meg a békés együttélés szabályaival, ne bolygassuk a hangyabolyt!

Hangyacsípés

 

Bolhacsípés

A bolha legtöbbször házikedvenceinkről, vagy a haszonállatokról kerül át az emberre, de buszon, pályaudvarokon, várótermekben, elhanyagolt épületekben is könnyen összeszedhetők. A bolhacsípés apró, kínzóan viszkető vörös folt, közepén szúrcsatornával. Leggyakrabban az alsó végtagokon találkozhatunk a csípésekkel, de a bolha ugrani is tud, így akár a hasi, háti területet, valamint a csukló tájékát is elérheti. Általánosságban kijelenthető, hogy ha a boka környékén vagy a lábszáron nem találunk csípéseket, akkor azokat nem bolha okozta. A nyár végi időjárás kedvez a bolhák szaporodásának, így nagyobb invázióra ez idő tájt lehet számítani. Külön kiemelendő a lakókörnyezet és a háziállatok bolhátlanításának fontossága, kutyák, macskák számára bolhairtó nyakörv viselése vagy bolhairtó szerek használata, különben fennáll a visszafertőződés veszélye.

Bolhacsípés

 

Ágyi poloska-csípés

Az ágyi poloska-fertőzöttséget az elhanyagolt környezettel hozzuk összefüggésbe, azonban ez az élősködő tiszta környezetben is éppúgy előfordul. Legtöbbször éjjel aktív, az alvó embert támadja, akinek vérével táplálkozik. Csípése fájdalmatlan, észre sem vesszük – már csak a nyomait látjuk, vagyis az apró, kiemelkedő és rendkívül hevesen viszkető dudorokat. A csípések ott fordulnak elő, ahol nem fedi az ember testét a pizsama, az ágynemű, tehát leginkább az arcon, nyakon, kéz- és lábfejeken, mégpedig csoportosan, vagyis a poloska kisebb területen többször csíp egymás után. A csípések alapvetően ártalmatlanok, a kellemetlenségektől eltekinve, azonban helyi allergiás reakció is kialakulhat rájuk, illetve a többi csípéshez hasonlóan el is fertőződhetnek az intenzív vakarásnak köszönhetően. A poloskák jelenlétére nem csak a csípések utalhatnak, hanem az is, hogy nyomokat, apró vöröses foltokat hagynak maguk után az ágyneműn, illetve a fertőzöttség jellegzetes édeskés szaggal jár. Ha ilyesmit fedezünk fel, akár csípéssel, akár anélkül, feltétlenül végezzünk vagy végeztessünk el rovarirtást.

Ágyi poloska-csípés

 

Csípésektől szenved?

Kérjen tanácsot és kezelést a netborgyogyasz.hu-n. 24 órán belül segítséget kap.

 

Szúrólegyek csípése

Bár a közönséges házilégy nem csíp, rokona, az istállólégy, igen. Elsősorban lovakat és  teheneket szúrnak meg, embereket csak igen ritkán, de ha mégis, akkor a csípés fájdalmas és sokszor baktériumokkal is fertőzött, mivel a legyek egymás után csípik meg a különböző élőlényeket, és így a kórokozókat egyikről a másikra átvihetik. Azonnali tennivaló a terület hűtése és/vagy antihisztamin tartalmú krémmel történő kezelése, valamint a csípés megfigyelése. Ha a duzzanat és a bőrpír több napig fennáll, esetleg láz is jelentkezik, feltétlenül orvoshoz kell fordulni a fertőzés leküzdése érdekében.

 

Bögölyfélék csípése

A böglyök apró lyukakat vájnak a bőrbe, hogy hozzáférjenek a vérhez. Legaktívabbak a párás, meleg, víz közeli helyeken, és vonzza őket az izzadság. Bőrbe fecskendezett váladékuk enyhe vérzést okozhat, és jellemző, hogy a böglyöket nehéz elzavarni vérszívás közben. Csípésük fájdalmas, erős viszketést és kiterjedt duzzanatot okoz. Egyes tünetek akár két hétig is eltarthatnak, ami lényegesen hosszabb idő, mint más csípéseknél. A tünetek enyhítésére vagy lerövidítésére ebben az esetben – a legtöbb csípéstől eltérően – hő alkalmazható, mégpedig azért, mert a bögöly által befecskendezett fehérje 40 celsius fok felett elbomlik. A melegítéssel azonban vigyázni kell, nehogy megégessük magunkat!

Bögölyfélék csípése

 

És végül néhány szó a púposszúnyogról, ami valójában légy

Ezek a köznyelvben tévesen szúnyogoknak nevezett rovarok valójában légyfélék. Csípésük nagy, duzzadt, fájdalmas, erősen viszkető és sokszor bevérzett, utóbbi azért jellemző, mert nem szúró szájszervük van, mint a valódi szúnyogoknak, hanem szélesebb, ezért nagy mennyiségű véralvadásgátlót bocsát a viszonylag nagy méretű sebzésbe, amit a bőrön okoz. Maga a csípés egyébként nem veszélyesebb, mint a normál szúnyogcsípés, esetleg csak annyiban, hogy a nagyobb központi hámhiány miatt könnyebben felülfertőződhet.

Légycsípés

 

A csípések kezeléséről általánosságban

Mindenféle csípés gyógyulási folyamatát segíteni lehet a terület tisztántartásával és a vakarózás mellőzésével, így elkerülhető a bakteriális felülfertőződés. Egy-egy csípésre alkalmazhatók a népszerű házi szerek, – például a hagyma, az uborkaszeletek vagy a citromlé -, melyek gyulladáscsökkentő hatásúak és hűsítenek. Többszörös csípésre használhatók a különféle mentolos rázókeverékek és gélek, vagy antihisztamin tartalmú speciális zselék, krémek, kenőcsök is, illetve nagyon erős viszketés esetén antihisztamin csepp vagy tabletta is szedhető. Helyileg a szteroid-tartalmú készítmények a leghatékonyabbak, azonban ezek vénykötelesek és csak orvosi javaslat alapján szabad őket alkalmazni.

Nagyon fontos megjegyezni, hogy az allergiás vagy annak vélt folyamatok kezelésében a kálcium alkalmazása téves gyakorlat volt, azóta már számtalan vizsgálat bizonyította, hogy a kezelésben helye, szerepe nincs! 

A rovarok sokan vannak és sokfélék. Vannak közöttük kifejezetten kártékonyak nemcsak ránk, emberekre nézve, hanem egymásra és a növényvilágra is. Azonban amilyen károsak tudnak lenni, éppannyira nélkülözhetetlenek is. Jelenlétük létfontosságú és elengedhetetlen földünk ökoszisztémájának fenntartásában, ezért erre mindig legyünk tekintettel, amikor el akarjuk pusztítani őket. A megelőzés a legtöbb esetben itt is célravezetőbb saját magunk és a rovarok védelmében is.

Ne feledje! Ha csípést talált a bőrén és nem biztos benne, hogy mivel van dolga és mit kellene tennie, kérjen vizsgálatot bőrgyógyász szakorvosunktól és 24 órán belül segítséget kap!

 


 


Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook