A bőrrák az egyik leggyakrabban előforduló daganattípus, amely korai stádiumban nagyon hatékonyan kezelhető. A bőr változásai minden más szervnél alkalmasabbak a korai felismerésre, hiszen anyajegyeink alakulása egy, a szemünk előtt jól látható módon zajló folyamat. Az évenkénti szűrővizsgálat mellett a rendszeres önvizsgálatnak óriási szerepe van a betegség gyógyításában és segíthet hamarabb kiszűrni a kóros elváltozásokat.

 

Tippek az önvizsgálathoz

 

Az önellenőrzést nappali fénynél végezze és szánjon rá elegendő időt. Jegyezzen meg minden bőrhibát, szeplőt, anyajegyet a bőrén, jegyzetelje le azokat vagy készítsen róluk fényképeket a későbbi hatékony összehasonlítás érdekében. 

Óriási lépést tesz a bőrrák megelőzéséért, ha havonta tart önvizsgálatot.

  • Álljon szemben a tükörrel, vizsgálja meg arcát, füleit, nyakát, mellkasát, hasát és a mell alatti területet is.
  • Hajlítsa be könyökét és gondosan nézze át hónalját, a karjai és tenyerei mindkét oldalát, az ujjak közti területet és a körmöket.
  • Vizsgálja meg lábai elülső és hátsó részét, a talpakat és a lábujjak közötti területet.
  • A nehezen elérhető területek átvizsgálásához használjon kézi tükröt!
  • A tükör segítségével figyelje meg bőrét a nyaka és a fülei hátsó részén, derekán, csípőjén, fenekén, valamint a nemi szervek területén.
  • A hajas fejbőrt se hagyja figyelmen kívül! Kérje meg családtagját, ismerősét, hogy a hajat szétválasztva, tincsről-tincsre haladva, alaposan figyelje meg a területet. A haj gondos szétválasztásához használjon hajszárítót és fésűt.
  • Ha gyanús elváltozást tapasztal, kérje szakorvos segítségét! Az bőrgyógyász által használt dermatoszkóp segít pontosabb képet kapni az elváltozásról.

Anyajegy vagy melanoma? – Innen tudhatjuk, ha baj van!

 

Az utóbbi években a rosszindulatú bőrelváltozások gyakorisága jelentősen megnőtt világszerte, amely a melanomára és a nem-melanoma bőrdaganatokra (bazálsejtes karcinóma és laphámrák) egyaránt vonatkozik.

Ez szorosan összefügg napozási szokásainkkal és a globális felmelegedéssel. A folyamat logikus: a nagyobb mértékű UV-sugárzás hatására egyre több anyajegyünk lesz. Új képletek azonban hormonális változások hatására – például várandósság alatt – is kialakulhatnak. Ezen anyajegyek, öregségi foltok, hemangiómák nagy része jóindulatú, így nem okoz egészségügyi problémát. 

A magasabb bőrrák kockázatot gyakran összefüggésbe hozzák az anyajegyek magasabb számával, azonban kutatások bizonyítják, hogy a melanoma olyanoknál is kialakulhat, akiknek kevés anyajegye van. Az is bizonyított tény, hogy melanoma nem csak egy korábban meglévő, sokáig panaszmentes anyajegy átalakulásával keletkezhet, hanem megjelenhet már azonnal melanomaként is.

Az úgynevezett atípusos anyajegyek megjelenése legtöbbször öröklődik, alakjuk szabálytalan, többféle színű részből állnak, valamint jobban- és kevésbé tömött tapintatú területek különíthetőek el bennük. Ezekből az anyajegyekből gyakrabban alakul ki bőrrák, ezért fokozott orvosi felügyeletet igényelnek.

Gyanúra ad okot, ha egy anyajegy jelentősen különbözik a bőrén található összes többitől.

Komoly rizikófaktort jelent a szolárium használat, a napozás, a sugárterápia, a családi halmozódás és a világos bőr.

 

Az ABCDE-szabály segíti a beazonosítást

 

Az ABCDE-szabály egy könnyen alkalmazható módszer, amely segítségünkre van az önellenőrzésnél. Minden betű egy-egy jellemzőt jelöl, amellyel egy pigmentált bőrelváltozás rendelkezhet. 

Amennyiben az öt ellenőrzési pontból legalább kettő igaz egy anyajegyre, akkor orvosi szempontból részletesebb vizsgálatra van szükség annak megállapításához, hogy az elváltozás veszélyes-e, esetleg szükséges-e eltávolítani.

  • A, mint asymmetry: Ha egy anyajegy nem szimmetrikus (pl.kerek, ovális), hanem szabálytalan alakú.
  • B, mint border: Ha az anyajegy szélei nem élesek, hanem elmosódottak vagy szabálytalanok.
  • C, mint color: Az elváltozott anyajegyek általában többszínűek, foltosak (fekete, szürke, kék, sötétbarna, világosbarna, vörös, rózsaszín vagy fehér színek különféle kombinációi).
  • D, mint diameter: A 6 mm feletti átmérőjű anyajegyeknél nagyobb a melanoma kockázata.
  • E, mint evolving: Ha bármilyen időbeli változás, pl. színbeli, méretbeli változás, felszíni kiemelkedés, viszketés, sebképződés, váladékozás, vérzés észlelhető.

 

Német nyelvű területeken előfordul, hogy az E betű, az Erhabenheit, ebben az esetben kiemelkedésnek fordítható szó első betűjét jelöli: ez a kritérium, mármint, hogy egy elváltozás nagyobb valószínűséggel rosszindulatú, ha a bőr szintjéből előemelkedik, mintha a bőr szintjében van, legalább annyira vitatott, mint az átmérőre vonatkozó megállapítás. Vagyis egy a melanoma lehet kisebb, mint 6 mm és lehet a bőr szintjében is, azonban önvizsgálatkor mindkét tulajdonság megfigyelése egyértelműen hasznos!

 

Mikor kell szakember segítségét kérni?

 

Az anyajegy szűrés ideális időpontja a tavaszi és az őszi hónapok alatt van, de ettől eltérő időpontban is bármikor van létjogosultsága. A gyanítottan vagy biztosan rosszindulatú növedékek pedig szükség esetén, évszaktól függetlenül, akármikor eltávolíthatók.

A vizsgálatot általában évente egyszer ajánlott elvégeztetni, ám ha valaki a rizikócsoportba tartozik, tehát világos bőrű és hajú, sok anyajegye van, a családjában előfordult melanoma, akkor gyakrabban, akár fél-negyed évente is indokolt lehet a szűrés. Amennyiben az önvizsgálat során az ABCDE-szabály öt pontjából legalább kettőben eltérést tapasztal vagy egy bőrén lévő folt viszket, esetleg vérzik fontos, hogy semmiképp ne halogassa a vizsgálatot.

A melanoma kockázata valójában az életkor előrehaladtával növekszik, de a fiatal nők körében is vezető halál ok, azonban korai stádiumban felismerve és kezelve a terápiás lehetőségek területén folyamatosan zajló óriási fejlődésnek köszönhetően a teljes gyógyulás is elérhető. Vigyázzon magára és családtagjaira!


Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook