A nyár beköszöntével egyre többet tartózkodunk a szabadban, így a kullancsveszély igen aktuális téma.
A kullancs a párás, árnyékos helyeket kedveli, az erdei aljnövényzetben tartózkodik legszívesebben. Tévhit azonban, hogy a legnagyobb veszélynek az erdei kirándulások során vagyunk kitéve. A parkokban, játszótereken is egyre több a kullancs, ráadásul a betegek legnagyobb számban a saját kertjükben fertőződnek meg a kártevő által terjesztett kórokozókkal. A kullancs a legfeljebb 1,5 méter magas gazról, fűről, bokrokról ráakaszkodik a ruhára, onnan pedig a bőrre. Átszúrás előtt nyálával érzésteleníti a területet, így a csípést gyakorlatilag észre sem vesszük és akár napokig szívhatja a vérünket.
A kullancsok tavasztól őszig folyamatos veszélyt jelentenek, de a téli fagyok hiánya miatt a fertőzés lehetősége egész évben fennáll.
Legyünk tehát elővigyázatosak!

Csak óvatosan! – Így előzzük meg a bajt!

A kullancsveszély miatt ne mondjunk le a kirándulás, piknikezés, strandolás nyújtotta örömökről, de legyünk nagyon óvatosak és védekezzünk megfelelően!

A NetBőrgyógyász megelőzési tippjei a következők:

  • Elsősorban a kullancs bőrhöz jutását kell megakadályozni, így válasszon hosszú ruházatot, zoknit és zárt cipőt, a fejét sapkával védje. A nadrág szára legyen összehúzható, vagy húzza rá a zoknit, felsőjét tűrje deréknál a nadrágba.
  • Viseljen világos árnyalatú ruhákat, hogy könnyen szembetűnjön rajta a kártevő.
  • Permetezzen bőrére rovarriasztót! Ne ijedjen meg az olyan hatóanyagoktól, mint a PMD, DEET vagy a pikaridin! Ezek mennyisége a készítményekben szigorúan szabályozott, biztonsággal alkalmazhatók, utóbbi már két hónapos kortól is. A természetesként reklámozott, csakis illóolajokat vagy gyógynövényeket tartalmazó szerek esetében az igaz, hogy a különféle növények, mint például a citromfű, citronella, borsmenta, rózsamuskátli, szójabab és rozmaring rovarűző hatással rendelkeznek, azonban ezen készítmények hatóanyagtartalmára nem vonatkoznak szigorú szabályok, ebből kifolyólag nem lehet tudni, hogy miből mennyi van bennük, használatuk így hamis biztonságérzetet adhat, azaz ilyet használva jobban ki van téve a különféle rovarok által terjesztett fertőző betegségek veszélyének!
  • Lehetőség szerint kerülje a különösen fertőzött területeket, réteket, legelőket, bozótos részeket. Magyarországon a Dunántúli régió és az Északi-középhegység területe kiemelkedően veszélyes ebből a szempontból.
  • Minden szabadban töltött nap után végezzen önvizsgálatot és alaposan nézze át gyermekei, családtagjai bőrét is.
  • A kullancsok által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás ellen létezik védőoltás, kérje háziorvosától!

A kullancs szakszerű eltávolítása

A kullancs a bőrben nagyon hasonló egy nagyméretű anyajegyhez, ezért az alapos önvizsgálat a legjobb módja, hogy gyorsan észrevegyük, ha baj van. A kártevő bőrünkből való mielőbbi eltávolítása nagyon fontos. A kullancs hatékony kiszedéséhez használjunk patikában kapható kullancs eltávolító csipeszt, de természetesen az ujjainkkal vagy akár egy cérnával is elvégezhető a folyamat. Az eltávolításhoz soha ne használjunk krémet, olajat, zsírt vagy fertőtlenítőszert! Ezek öklendezésre késztetik a kullancsot, ami így a sebbe ürítheti a benne lévő kórokozókat és éppen ennek elkerülése a cél! Figyeljünk arra is, hogy ne nyomjuk össze a potrohát, mert ezáltal is könnyebben jutnak a kórokozók a szervezetünkbe. A bőrünkhöz legközelebb fogjuk meg az élősködőt és egy határozott, nem csavaró, hanem egyenes irányú mozdulattal húzzuk ki a bőrből. Nem probléma, ha a kullancs feje a bőrben marad, az néhány nap elteltével magától kilökődik.

Ha csípést talált a bőrén vagy nem biztos a dolgában és szeretne többet megtudni a megfelelő kezelést illetően, kérjen vizsgálatot bőrgyógyász szakorvosunktól és 24 órán belül segítséget kap!

A legismertebb kullancs okozta megbetegedések és tüneteik

A Lyme-kór az egyik legismertebb kullancs által terjesztett betegség. A kórokozó a Borrelia burgdorferi baktérium. Lappangási ideje hetekig, hónapokig vagy akár hosszú évekig is eltarthat, újabb és újabb szervek maradandó károsodását okozva. Nagyon gyakran gyűrű alakú bőrpír jelentkezik a csípés helyén, de nem feltétlenül ott. Ha napról napra lassan növekvő, egyébként panaszmentes vörös foltot észlel bőrén – akkor is, ha magát a kullancsot nem találta, és a csípést nem vette észre -, azonnal keresse fel vagy háziorvosát vagy kérjen bőrgyógyászati vizsgálatot! A Lyme-kór antibiotikummal bármely stádiumában gyógyítható, a teljes felépülés esélye pedig annál nagyobb, minél előbb észreveszik a betegséget.

A kullancsencephalitist, vagyis a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást az Ixodes ricinus kullancs terjeszti. A tünetek a csípést követően néhány nap múlva jelentkeznek: láz, hányás, erős fejfájás, szédülés, koordinációs zavarok, tudatzavar. A betegség elvétve halálos, azonban az idegrendszeri maradványtünetek, bénulások nagyon gyakoriak. 1992 óta védőoltás áll rendelkezésünkre a betegség megelőzésére!

A tibola (thick-borne lymphadenopathy), vagyis a kullancs által terjesztett nyirokcsomó-gyulladás baktériumok által okozott fertőzés. Főleg hosszú hajú gyermekeknél áll fenn a veszélye, a kullancsot a hajas fejbőrön is mindig keresni kell. A lappangási idő néhány nap, ritkán láz jelentkezik. A csípés helyén ujjbegynyi, gyakran váladékozó fekély alakul ki és a környéki nyirokcsomók megduzzadnak. Többnyire magától gyógyul, ha szükséges, antibiotikummal kezelhető.

A tularaemiát (a nyúlpestist) egy gennykeltő baktérium okozza. Magas lázzal, környéki nyirokcsomó duzzanattal jár, a csípés helyén egy fekélyes seb keletkezik. Kezeletlen esetben az érintett nyirokcsomók kifakadnak, akár hetekig váladékoznak, váladékuk nagyon fertőző. A betegség speciális antibiotikummal kezelhető.

Az ehrlichiosis egy bakteriális betegség, amely az idegrendszer károsodásával jár. Elsősorban állatokban fordul elő, de ritkán az embert is megbetegítheti. Tünetei közé tartozik a láz, a hidegrázás és a fejfájás.

A babéziózis egy parazitafertőzés, mely nálunk elsősorban a kutyákat veszélyezteti. A lappangási idő egy-négy hét, tünetei a láz, hidegrázás és végtagfájdalom.

A krími-kongói vérzéses láz egy vírusos betegség. Tünetei többek közt az ingerlékenység, a hetekig eltartó magas láz, hátfájás, ízületi fájdalom, gyomorfájás, gyengeség, vörös szem és torok, valamint kipirult arc. Elsősorban a Hyalomma kullancsok terjesztik és főként az állatokra veszélyes, amelyek aztán a feldolgozási folyamat során megfertőzhetik az embert. Súlyos esetben halálhoz vezethet.

A Kyasanur erdei betegség szintén vírusfertőzés, mely elsősorban az embereket és a majmokat érinti főként Dél-Ázsia területén. Kevesebb mint egy héttel a fertőzés után influenzaszerű tünetek, fényérzékenység, fokozott fájdalomérzékenység és vérzés jelentkezik.

A szintén kullancsok által terjesztett Sziklás-hegységi foltos láz elsősorban Amerikában fordul elő. A kórokozó rendkívül fertőző és súlyos esetben halált is okozhat. A tünetek, vagyis a kötőhártya gyulladás, hallás- és látászavarok, illetve bőrkiütés a csípést követően egy hét elteltével jelentkeznek.

Bár a kullancsok által terjesztett betegségek kockázata jól ismert, sokan mégsem elég elővigyázatosak szabadban tartózkodáskor! Kérjük, legyen óvatos és tegye meg a megfelelő óvintézkedéseket, különösen akkor, ha ismeretlen területre utazik!

 


 


Bőrgyógyászati panasza van?


Közelebb a segítség, mint gondolná…

Készítsen fotókat, válaszoljon néhány kérdésre és 24 órán belül szakorvosi diagnózist, valamint kezelési javaslatot kap – szükség esetén recepttel.


Facebook